OVLAŠĆENI POSLOVOĐA PREDUZETNIČKE RADNJE I OSTALA LICA KOJA RADE KOD PREDUZETNIKA:KAD POSTOJI OBAVEZA ZASNIVANJA RADNOG ODNOSA?
Posted by POREZI- pravo i praksa on 13.10.14 with 31 comments
1. Poslovođa
Odredbama člana 89.st.1. Zakona o privrednim društvima propisano je da preduzetnik može, pisanim ovlašćenjem, poveriti poslovođenje poslovno sposobnom fizičkom licu (u daljem tekstu:poslovođa).
Stavom 2. istog člana, propisano je da, poslovođenje može biti, opšte, ili ograničeno na jedno, ili više, izdvojenih mesta obavljanja delatnosti.
Stavom 3. propisuje se da poslovođa mora biti u radnom odnosu kod preduzetnika.
Stavom 4. propisano je da, izuzetno od odredbi stava 3. ovog člana, ako je preduzetnik iz opravdanih razloga privremeno odsutan (bolest, školovanje, izbor na funkciju i sl.), a nema zaposlenog poslovođu, on može opšte poslovođenje poveriti članu svog porodičnog domaćinstva, za vreme tog odsustva, bez obaveze da ga zaposli.
Stavom 5. propisano je da poslovođa ima svojstvo zakonskog zastupnika u skladu sa ovim zakonom.
Stavom 6. propisano je da ako su za obavljanje delatnosti preduzetnika propisani posebni uslovi u pogledu ličnih kvalifikacija, poslovođa mora da ispnjava te uslove.
Stavom 7. propisano je da se poslovođa registruje u skladu sa zakonom o registraciji.
Iz napred citiranih odredbi člana 89. Zakona o privrednim društvima, proizilazi da svaki preduzetnik ima pravo da imenuje poslovođu, kako onaj koji je sprečen da neposredno vodi preduzetničku radnju, tako i onaj koji to nije.
Opšti uslov koji mora biti ispunjen, da bi neko lice bilo imenovano za poslovođu, jeste da se radi o poslovno sposobnom fizičkom licu.
Poslovna sposobnost fizičkih lica regulisana je članom 11. Porodičnog zakona ("Sl. glasnik RS" broj 18/05 i 72/11), kojim je propisano da se punoletstvo stiče sa navršenom 18. godinom života a da se potpuna poslovna sposobnost stiče sa punoletstvom i sklapanjem braka pre punoletstva uz dozvolu suda, kao i da sud može dozvoliti sticanje potpune poslovne sposobnosti maloletnom licu koje je navršilo 16. godinu života, a postalo je roditelj, i dostiglo je telesnu i duševnu zrelost potrebnu za samostalno staranje o sopstvenoj ličnosti, pravima i interesima.
Poslovna sposobnost punoletnog lica se pretpostavlja, tj. smatra se da je punoletno lice poslovno sposobno dok se ne dokaže suprotno, odnosno dok odlukom suda ne bude potpuno ili delimično lišeno poslovne sposobnosti.
Dakle, za poslovođu se ne može imenovati:
1) pravno lice
2) maloletnik, osim ako je u braku, ili je na osnovu odluke suda stekao poslovnu sposobnost pre punoletstva
3) punoletno lice koje je, odlukom suda, delimično ili potpuno lišeno poslovne sposobnosti.
Posebni uslovi koji moraju biti ispunjeni na strani poslovođe propisani su u stavu 6. navedenog člana i oni se određuju u odnosu na delatnost samog preduzetnika. Pa tako, ako su za obavljanje delatnosti preduzetnika propisani posebni uslovi u pogledu ličnih kvalifikacija preduzetnika, te uslove mora ispunjavati i lice koje se imenuje za poslovođu. Primera radi, stomatolog koji svoju delatnost obavlja kao preduzetnik, za poslovođu može da imenuje samo lice koje je takođe stomatolog.
Poslovođu preduzetnik imenuje pisanim ovlašćenjem.
Sadržaj ovog ovlašćenja nije propisan, ali bi, svakako, trebalo da sadrži lične podatke poslovođe (ime i prezime, JMBG i sl.), kao i podatak u kakvom je odnosu sa preduzetnikom (da li je zaposleni radnik, supružnik, roditelj, ili drugi član porodičnog domaćinstva), zatim, podatke o preduzetniku (poslovno ime i matični broj preduzetnika), podatke o obimu ovlašćenja, tj. da li je punomoćje opšte ili ograničeno, kao i, o vrsti ograničenja, ako ih ima.
Ovlašćenje može biti ograničeno u pogledu vrste radnji koje poslovođa može preduzimati (npr. može se dati ovlašćenje za sve radnje, osim, za plaćanje, ili za sve radnje, osim, za zaključenje ugovora kojim se na strani preduzetnika stvaraju neke obaveze, ili se opterećuje imovina preduzetnika, itd., već prema potrebama).Takođe, ovlašćenje može biti ograničeno na samo deo poslovanja preduzetnika, npr, na jednu ili više poslovnih jedinica. I, najzad, punomoćje može biti ograničeno supotpisom preduzetnika.Poslovođa može biti ovlašćen da preduzima sve radnje, ali uz supotpis preduzetnika ili može biti ovlašćen za preduzimanje samo pojedinih radnji, ili za vođenje samo pojedinih delova poslovanja preduzetnika, ali, takođe, uz supotpis preduzetnika.
Ovlašćenje, a samim tim, i poslovođenje, je opšte, ako poslovođa nema nikakvih ograničenja u pogledu vrste radnji koje može preduzimati, ako radnje može preduzimati u odnosu na celokupno poslovanje preduzetnika i ako punovažnost njegovih radnji nije uslovljena potpisom preduzetnika.
U pogledu radnopravnog statusa poslovođe, Zakon predviđa da se, po pravilu, sa tim licem, mora zasnovati radni odnos.
Samo izuzetno, ako je preduzetnik odsutan iz opravdanih razloga kao što su bolest, porodiljsko odsustvo, odsustvo radi održavanja trudnoće, vojna vežba, školovanje, izdržavanje kazne zatvora, izbor na funkciju i sl., a nema zaposlenog poslovođu, on može opšte poslovođenje poveriti poslovno sposobnom članu svog porodičnog domaćinstva, za vreme tog odsustva, bez obaveze da ga zaposli.
Iz navedenog proizilazi da preduzetnik može imenovati poslovođu, bez zasnivanja radnog odnosa, samo ako su kumulativno ispunjeni uslovi propisani članom 89. st. 4. Zakona o privrednim društvima, a to su:
-da je preduzetnik odsutan iz opravdanih razloga,
-da nema zaposlenog poslovođu,
-da je poslovođenje poverio članu svog porodičnog domaćinstva i
-da je poslovođenje vremenski ograničeno,tj. da traje samo za vreme trajanja odsustva preduzetnika.
To, konkretno, znači, da, ako je preduzetnik poverio poslovođenje članu svog porodičnog domaćinstva, a nije opravdano odsutan, u obavezi je da sa istim zasnuje radni odnos.
To, takođe, znači, da poveravanje poslovođenja licu koje nije član porodičnog domaćinstva, u svakom slučaju, povlači obavezu zasnivanja radnog odnosa sa tim licem, pa i ako je preduzetnik iz opravdanih razloga odsutan i sprečen da poslovođenje vrši neposredno.
Da bi poveravanje poslovođenja proizvodilo pravno dejstvo prema trećim licima neophodno je podatak o poslovođi upisati u registar privrednih subjekata. Nadležni organ za upis podatka u registre privrednih subjekata je Agencija za privredne registre.
Članom 4. Pravilnika o sadržini Registra privrednih subjekata ("Sl. glasnik RS" br. 6/12), propisano je da Registar sadrži i podatke o poslovođi i obimu njegovih ovlašćenja.Članom 23. istog Pravilnika propisano je da se za registraciju poslovođe prilaže prijava, pisano ovlašćenje preduzetnika i potpis poslovođe, overen od strane nadležnog organa overe.
Prijava se podnosi na obrascu Registraciona prijava promene podataka o preduzetniku upisanom u registar privrednih subjekata, uz obavezno popunjavanje Dodatka 11 - Poslovođa. Svi obrasci se mogu naći na sajtu Agencije za privredne registre.
2.Ostala lica koja rade kod preduzetnika
Član 89. st. 8. Zakona o privrednim društvima propisuje da sva lica koja rade za preduzetnika moraju biti u radnom odnosu kod preduzetnika ili angažovana od strane preduzetnika po drugom osnovu, u skladu sa zakonom.
Navedenu odredba treba razumeti tako da sva lica, koja svakodnevno obavljaju poslove koji spadaju u delatnost preduzetnika, moraju biti u radnom odnosu kod preduzetnika. Lica koja rade za preduzetnika povremeno, poslove koji ne spadaju u delatnost preduzetnika, ne moraju biti u radnom odnosu kod preduzetnika, ali, moraju biti angažovana u skladu sa zakonom.Primera radi, ako je preduzetnik trgovac koji se bavi prodajom proizvoda na malo, sva lica koja svakodnevno rade u njegovom maloprodajnom objektu, moraju biti u radnom odnosu.Međutim, ako taj isti preduzetnik angažuje neko fizičko lice da mu, na primer, izvrši pranje izloga ili nešto slično, takvo lice ne mora biti u radnom odnosu kod preduzetnika ali mora imati zaključen ugovor o privremenim i povremenim poslovima, ili drugi ugovor o radnom angažovanju, zavisno od vrste posla koji treba obaviti.
a) povremeno, tokom dana i to iskljčivo u sedištu, ako je njegovo prisustvo neophodno zbog prirode delatnosti preduzetnika ( da se trgovačka radnja preduzetnika ne bi zatvarala tokom radnog vremena, da bi se utovarila roba, da bi se očistio poslovni prostor i sl);
b) privremeno tokom osposobljavanja za obavljanje delatnosti starih i umetničkih zanata, odnosno poslova domaće radinosti, ako preduzetnik obavlja tu delatnost;
c) u vreme kad preduzetnik koristi godišnji odmor u skladu sa zakonom.
Navedenu odredbu treba razumeti tako da ona uspostavlja pravilo da članovi porodičnog domaćinstva preduzetnika ne mogu svakodnevno obavljati poslove koji spadaju u redovnu delatnost preduzetnika, bez zasnivanja radnog odnosa.Tako, ako je preduzetnik trgovac na malo, član njegovog porodičnog domaćinstva koji svakodnevno vrši prodaju proizvoda u maloprodajnom objektu preduzetnika, mora biti u radnom odnosu sa preduzetnikom.
Članovi porodičnog domaćinstva preduzetnika, dakle, mogu biti radno angažovani od strane istog a bez zasnivanja radnog odnosa, samo izuzetno, tj. samo u slučajevima koji su taksativno navedeni u članu 89.stav 9. Zakona, i isključivo na način kako je to propisano navedenim članom.
Ovde treba napomenuti da je, pre donošenja važećeg Zakona o privrednim društvima, koji je u primeni od 01. februara 2012. godine, položaj preduzetnika bio regulisan Zakonom o privatnim preduzetnicima ("Sl. glasnik SRS" broj 54/89, 9/90 i "Sl. glasnik RS" 19/91...101/05). Članom 13. stav 2. Zakona o privatnim preduzetnicima bilo je propisano sledeće:" Članovi porodičnog domaćinstva preduzetnika mogu raditi u radnji i bez zasnivanja radnog odnosa".Dakle, prema Zakonu o privatnim preduzetnicima, članovi porodičnog domaćinstva preduzetnika mogli su raditi za njega bez zasnivanja radnog odnosa, bez ikakvih ograničenja i uslova koje treba ispuniti, dok Zakon o privrednim društvima postavlja niz uslova, kao i značajna ograničenja u pogledu vremenskog trajanja takvog rada.
Imajući u vidu da je pomenuta odredba Zakona o privatnim preduzetnicima bila na snazi više od dve decenije, ne treba da čudi činjenica što preduzetnici i dalje smatraju da nemaju obavezu da zasnivaju radni odnos sa članovima svog porodičnog domaćinstva koji rade za njih.
Hvala
ОдговориИзбришиHvala tebi. Sto si zanemarila svoj blog?
ИзбришиСвака част на исцрпности и темељитости!
ОдговориИзбриши:)
Hvala Vam, Jovane. Na komplimentima i na podršci. Čast mi je što pratite moj rad.Bila bih Vam veoma zahvalna ako nastavite da pratite ovaj blog i Vašim autoritetom pomognete da "odraste" i "živi".
ОдговориИзбришиNadležni organ za overavanje potpisa poslovođe, od 01.09.2014. godine, je Javni beležnik.... ???????
ОдговориИзбришиМислимо да овај став треба преиспитати.
Наиме, сматрамо да је само код уговора о промету непокретности правна ваљаност условљена овером код Јавог бележника. За ништа друго није.
Уосталом у пракси, у суду и пред органима управе и даље уредно оверавамо нпр. уговоре о оснивању доо, обрасце ОП итд. и АПР све то прихвата.
----
Што се тиче Ваших текстова, још једном, свака част!
АС - ЈШ
Hvala na pažljivom čitanju. I svaka čast na zapažanju!. U pravu ste.To nije uslov za punovažnost forme.Medjutim, kod nas za sve živo upućuju na beležnika.Malo je bilo kasno kad sam završavala, ali, naravno nije opravdanje. Ti javni beležnici ovih dana su mi kao noćna mora, sad me i ovde sačekaše. Odmah ih brišem. Iz teksta. U životu ću, nažalost, morati da ih trpim.Eto, već ste dali doprinos. Veliki!
ОдговориИзбриши:)
ОдговориИзбришиPoštovani,
ОдговориИзбришиTrudnica, preduzetnik,stomatolog primila u radni odnos koleginicu stomatologa sa licencom, u sudu je ovlastila za poslovođu. Podnela zahtev APR za registraciju ovlašćenog poslovođe.APR odbacio registraciju sa obrazloženjem da nisu ispunjeni uslovi iz člana 14. stav 1. tačka 3. Zakona o postupku registracije u APR.
Pravdajući se ovim rešenjem Poreska uprava sada duži i naplaćuje porodilji doprinose po dva osnova.
Molim savet.
Sretni deka 063689737
Аутор је уклонио коментар.
Избришиdali poslovodja preduzetnicke radnje moze biti clan porodice bez zasnivanja radnog odnosa u slucaju trudnickog i porodiljskog bolovanja
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиU skladu sa članom 89. stav 4. Zakona o privrednim društvima, propisano je da, izuzetno od odredbi stava 3. ovog člana, ako je preduzetnik iz opravdanih razloga privremeno odsutan (bolest, školovanje, izbor na funkciju i sl.), a nema zaposlenog poslovođu, on može opšte poslovođenje poveriti članu svog porodičnog domaćinstva, za vreme tog odsustva, bez obaveze da ga zaposli. Dakle, u slučaju koji ste opisali, član porodice može biti poslovođa preduzetničke radnje, bez zasnivanja radnog odnosa.Hvala Vam na poverenju. Blog možete pratiti i na istoimenoj Fejsbuk stranici, a možete nas i podržati tako što ćete sadržajpodeliti na Vašoj Fejsbuk stranici ili na drugim društvenim mrežama. Hvala.
da li deca studenti mogu da rade leti kako se to vodi ,oni su studenti i nisu na birou.sta nemogu da rade momci od 20 godina ta dva meseca kod oca zato sto se nevode kao nezaposleni
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиMogu da rade po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima. S obzirom da su studentu, najbolje je da ugovor bude zaključen preko omladinske zadruge, jer su obaveze znatno manje. Hvala Vam na poverenju. Ako Vam se blog sviđa, podelite link na društvenim mrežama, preporučite nas i na drugi način.Hvala.
Poštovani, 21.08.2015. sam postavio sledeće pitanje pod pseudonimom "sretni deka"
ОдговориИзбришиsretni deka8/21/2015
Poštovani,
Trudnica, preduzetnik,stomatolog primila u radni odnos koleginicu stomatologa sa licencom, u sudu je ovlastila za poslovođu. Podnela zahtev APR za registraciju ovlašćenog poslovođe.APR odbacio registraciju sa obrazloženjem da nisu ispunjeni uslovi iz člana 14. stav 1. tačka 3. Zakona o postupku registracije u APR.
Pravdajući se ovim rešenjem Poreska uprava sada duži i naplaćuje porodilji doprinose po dva osnova.
Molim savet.
Sretni deka 063689737
MOLIM NEKOG ZA ODGOVOR:
-Da li APR postupa u skladu sa zakonom (Čl.89 ZoPD ) odbijanjem da registruje ovlašćenog poslovođu ( stomatologa sa licencom ). Ovlašćenje overeno u sudu 01.12.2014.
- Da li Poreska uprava ispravno naplaćuje DUPLE doprinose za vreme porodiljskog bolovanja i to:
-1.Doprinose za lica koja samostalno obavljaju delatnost,
-2.Doprinosi po odbitku.
PREDUZETNIK,TRUDNICA,STOMATOLOG PRE PRIJEMA U RADNI ODNOS I DAVANJA OVLAŠĆENJA POSLOVOĐE KOLEGINICI SA LICENCOM, PLAĆA:
-1.Doprinose za lica koja samostalno obavljaju delatnost.
PO ODLASKU NA PORODILJSKO BOLOVANJE, UZ OVERENU IZJAVU DA SE NEĆE BAVITI DELATNOŠĆU ZA VREME BOLOVANJA I ODSUSTVA ZA NEGU DETETA PLAĆA:
-1.Doprinose za lica koja samostalno obavljaju delatnost,
-2.Doprinosi po odbitku za preduzrtnicu naplaćeno prilikom isplate naknade za porodiljsko bolovanje.
-3.Doprinose po odbitku za zaposlenu radnicu kojoj APR nije priznao status poslovođe
kako dosadašnji zahtevi, žalbe i tužbe nisu pomogli, izvršena je kompletna naplata duplih doprinosa ČIME JE DETETU I PORODILJI OTETA ZNAČAJNA SUMA NOVCA.
MOLIM POMOĆ, ONIH KOJI ZNAJU, kako hrabroj majci ne bi ponovo oteli pola naknade za novo porodiljsko bolovanje.
UNAPRED HVALA
Poštovani,
ИзбришиNije jasno zašto je APR odbila registraciju poslovođe. Član koji Vi citrate a na koji su se oni, navodno, pozvali, propisuje da će prijava za registraciju biti odbačena ako je podneta radi registracije podatka, činjenice ili promene za koju inače ne postoji obaveza registracije. Međutim, imenovanje poslovođe se registruje u APR. Tako da se verovatno radi o nekoj manjkavosti samog ovlašćenja ili, pak, registracione prijave. Pošto se sada otvara novo porodiljsko odsustvo savetujem Vam da prilikom imenovanja poslovođe i registracije istog u APR angažujete neko stručno lice, odnosno osobu koja se tim poslom bavi. Moguće je da kod te vrste delatnosti postoje neke specifičnosti u koje nisam upućena a sada nemam vremena da istražujem. Što se tiče doprinosa koji se po rešenju naplaćuju preduzetnici koja je na porodiljskom odsustvu, mišljenja sam da Poreska uprava postupa nezakonito. Svako dobro Vam želim.
Postovani,
ОдговориИзбришиRadim kod preduzetnika po ugovoru o dopunskom poslu(2h). Da li preduzetnik moze imenovati mene za poslovodju u APR
Poštovani,
ИзбришиMišljenja sam da poslovođa preduzetničke radnje mora biti u radnom odnosu, ukoliko se ne radi o članu porodice. Hvala Vam na poverenju. Čitajte nas i dalje, preporučite nas i drugima, šerujte tekstove...Hvala.
Postovani,
ОдговориИзбришиsta se desava ako su i preduzetnica i poslovodja na trudnickom bolovanju? Da li se onda registruje u APR da se trenutno obustavlja rad i da li obe imaju pravo na trudnicko, a kasnije na porodiljsko odsustvo? Poslovodja je u radnom odnosu.
Podrav,
Postovani,
ОдговориИзбришиu clanu 89. stav 4. se kaze
izuzetno od odredbi stava 3. ovog člana, ako je preduzetnik iz opravdanih razloga privremeno odsutan (bolest, školovanje, izbor na funkciju i sl.), a nema zaposlenog poslovođu, on može opšte poslovođenje poveriti članu svog porodičnog domaćinstva, za vreme tog odsustva, bez obaveze da ga zaposli.
Zasto onda meni u Leskovcu knjigovodje kazu da i poslovodju moram da prijavi i da mu placam poreze i doprinose i da tako zahteva inspekcija? Pozivaju se na Zakon oradu ali ne znam na koji clan. Citam ali nista ne nalazim
Registrovala bih kao dodatnu delatnost jer sam već zaposljena ali sam na porodiljskom odsustvu 2 godine zbog rodjenja 5. deteta.
Mislila sam da uzmem majku za poslovodju koja je inace u penziji.
Hvala
Poštovana,
ИзбришиZaista ne znam zašto su Vam knjigovođe to govorile. U Vašoj situaciji član porodice može biti imenovan za poslovođu, bez zasnivanja radnog odnosa. Međutim, neophodno je da ta osoba bude član porodičnog domaćinstva, a nisam sigurna da je to kod Vas slučaj.
Postovani,
ОдговориИзбришиShvatila sam da clan porodicnog domacinstva tj.supruga moze menjati muza koji je vlasnik preduzetnicke radnje dok je on na godišnjem odmoru bez zasnivanja radnog odnosa.E SAD ME INTERESUJE DA LI I U TOM SLUCAJU ONA MORA BITI REGISTROVANA U APR-u KAO POSLOVOĐA ILI NE?
Poštovana,
ИзбришиOna može za to vreme raditi iako u APR-u nije upisana kao poslovođa, Potrebno je da vlasnik donese odluku o korišćenju godišnjeg odmora. Međutim, neke poslove ne može obavljati bez ovlašćenja vlasnika radnje, kao npr. raspolaganje sredstvima sa računa.
Da li ovlascenje dato poslovodji podrazumeva da on snosi svu odgovornost u vezi poslovanja ili je odgovornost i dalje na preduzetniku, a poslovodja samo obavlja poslove za preduzetnika, tj. da li se preduzetnik moze iskljuciti 100% iz posla na odredjeni vremenski period.
ОдговориИзбришиUnapred hvala
Poštovani,
ИзбришиPreduzetnik je odgovoran za radnje koje preduzme poslovođa, kao da ih je on sam preduzeo.
Da li otac koji je na odsustvu za negu deteta moze imenovati svoju suprugu za poslovodju koja ce raditi delatnost preduzetnika bez prijave?
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиPretpostqvljam da se radi o odsustvu radi nege deteta od navršena 3 meseca do godinu dana. Da bi otac koristio to odsustvo, majka treba da bude zaposlena. S tim u vezi, supruga može biti poslovođa pod navedenim uslovima iz Zakona o privrednim društvima, ali, samo ako time ne dovodi sebe u sukob interesa, što zavisi od toga gde i šta radi, tj. gde je zaposlena.
Da li kao poslovodja tokom trajanja porodiljskog odsustva moze biti imenovan partner sa kojim ste u vanbracnoj zajednici(isto domacinstvo vise od 5 god, drugo dete) i da li postoji problem sto je zaposlen?
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиUkoliko vanbračni partneri imaju zajedničko prebivlište, smatram da nema smetnje da jedan od njih bude imenovan za poslovođu u preduzetničkoj radnji koju vodi drugi partner. Zaposlenje takođe nije smetnja. Hvala Vam na poverenju i širite dalje.
Postovanje, da li kao preduzetnica koja ide na porodiljsko a koja nema muza moze da imenuje kao poslovodju clana svoje porodice a to su sestra koja je zaposlena ili majka koja je penzionerka sa kojima zivi i prijavljena je na istoj adresi? Da li, ako je to moguce, ostvarujem kao porodilja punu naknadu i nemam dodatne troskove prijave poslovodje od strane nekog clana svoje porodice (sestra ili majka)?
ОдговориИзбришиPoštovana,
ИзбришиMožete imenovati navedena lica kao poslovođe, bez zasnivanja radnog odnosa a samim tim i bez troškova u vezi s tim. Međutim, ukoliko nastavite da obavljate delatnost preko ovlašćenog poslovodje za vreme porodiljskog odsustva, morate da plaćate doprinose za sebe kao vlasnika radnje.
Postovani, da li preduzetnik moze dati ovlascenje nekom licu (a da nije clan porodice) da vodi poslove za njega npr. sve vezano za kafic, u njegovom opravdanom odsustvu. Koja je forma tog ovlascenja? da li je obavezna ovjera notara? ukoliko preduzetnik nije u mogucnosti da ga zaposli (opravdano u nekom periodu je sprijecen), moze li svakako to lice imati funkciju poslovodje dato mu ovlascenjem od strane preduzetnika?
ОдговориИзбриши