UGOVOR O PRIVREMENIM I POVREMENIM POSLOVIMA - OSNOVNI POJMOVI I PORESKI TRETMAN PRIMANJA
Posted by POREZI- pravo i praksa on 7.8.15 with 340 comments
1. Definisanje i osnovna obeležja ugovora o privremenim i povremenim poslovima
U skladu sa citiranim članom 197. Zakona o radu, poslodavac može, za obavljanje poslova, koji su po svojoj prirodi takvi da ne traju duže od 120 radnih dana u toku kalendarske godine, da zaključi ugovor o obavljanju privremenih i povremenih poslova, sa:
1) nezaposlenim licem;
2) zaposlenim koji radi nepuno radno vreme - do punog radnog vremena;
3) korisnikom starosne penzije.
Prema članu 198. istog zakona, ugovor o privremenim i povremenim poslovima može se zaključiti i sa licem koje je član omladinske ili studentske zadruge, u skladu sa propisima o zadrugama.
Iz napred navedenog može se zaključiti da su privremeni i povremeni poslovi vremenski ograničeni. Određeni posao ne može da traje duže od 120 radnih dana u kalendarskoj godini. Takože, jedno lice može, kod istog poslodavca, da radi najduže 120 dana na istom poslu, a po završetku tog posla može zaključiti uovor o privremenim i povremenim poslovima za obavljanje drugih poslova.
U rad od 120 dana računaju se samo radni dani, bez obzira na to koliko je trajalo radno vreme (3, 6, ili 12 časova).
U 120 radnih dana ne računaju se radni dani u kojima lice koje obavlja privremene i povremene poslove nije radilo zbog bolesti ili druge vrste odsustvovanja sa rada.
Poslovi koji se obavljaju na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima mogu biti kako iz delatnosti poslodavca, tako i van delatnosti poslodavca.
Ugovor o privremenim i povremenim poslovima zaključuje se u pisanom obliku. Osim forme, bitni elementi ugovora su: vrsta posla, način izvršenja, rok za izvršenje posla i naknada za obavljeni rad.
Pored ugovorene naknade, poslodavac može sa licem koje obavlja privremene i povremene poslove da ugovori i naknadu određenih troškova kao što su naknada za ishranu u toku rada, naknada troškova prevoza na rad i sa rada, troškovi službenog putovanja u zemlji i inostranstvu, ukoliko je takva mogućnost predvišena opštim aktom poslodavca, odnosno naručioca posla.
2.Prijava na osiguranje i određivanje osnova osiguranja
Odredbom člana 11. tačka 10. Zakona o PIO propisano je da su lica koja, u skladu sa zakonom, obavljaju privremene i povremene poslove preko omladinskih zadruga, koje se u smislu ovog zakona smatraju poslodavcem, a imaju navršenih 26 godina života, odnosno bez obzira na godine ako nisu na redovnom školovanju, takođe smatraju osiguranicima zaposlenim.
Dakle, da bi se utvrdilo da li je potrebno podnositi prijavu na osiguranje, prethodno je potrebno utvrditi status lica sa kojim se zaključuje ugovor o privremenim i povremeim poslovima.
Ukoliko je reč o nezaposlenom licu, jasno je da to lice nije obavezno osigurano na penzisjko i invalidsko osiguranje, te je zaključivanje ugovora o privremenim i povremenim poslovima sa nezaposlenim lice, osnov za podnošenje prijave na penzijsko i invalidsko osiguranje.
Zaključivanje ugovora o privemenim i povremenim poslovima sa korisnikom starosne penzije, prema našem mišljenju, predstavlja osnov za podnošenje prijave na obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje, za to lice.
Takođe, za lice koje je zaposleno kod drugog poslodavca nepuno radno vreme a drugim poslodavcem je zaključilo ugovor o privremenim i povremenim poslovima, potrebno je podneti prijavu na obavezno socijalno osiguranje, do punog radnog vremena.
Članom 17. stav 1. tačka 1. Zakona o PIO, propisano je da prava za slučaj invalidnosti i telesnog oštećenja prouzrokovanih povredom na radu ili profesionalnom bolešču ostvaruju lica koja, u skladu sa zakonom, obavljaju privremene i povremene poslove preko omladisnkih zadruga do navršenih 26 godina života, ako su na školovanju.
Prema članu 132. istog zakona, prijavu na osiguranje podnosi poslodavac. Za lica koja su ugovor o privremenim i povrmenim poslovima zaključila preko omladinske zadruge a imaju navršenih 26 godina života, odnosno bez obzira na godine života, ako nisu na redovnom školovanju, prijavu na osiguranje podnosi omladinska zadruga, pošto se, u konkretnom slučaju, u smislu ovog zakona, smatra poslodavcem.
Iz napred citiranih citiranih zakonskih odredbi može se zaključiti da se prilikom zaključivanja ugovora o privremenim i povremenim poslovima, obavezno podnosi prijava na obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje u svim slučajevima, osim u slučaju zaključivanja ovog ugovora sa licem koje je kod drugog poslodavca zaposleno puno radno vreme, kao i sa licem koje je član omladinske, odnosno studentske zadruge, a koje je mlađe od 26 godina života i nalazi se na redovnom školovanju.
Poreski tretman primanja iz ugovora o privremenim i povremenim poslovima
Članom 13. stav 2. Zakona o porezu na dohodak građana ("Sl. glasnik RS" broj 24/01...5/15-uslađeni dinarski iznosi, u daljem tekstu: ZPDG), propisano je da se zaradom, u smislu ovog zakona, smatra i ugovorena naknada i druga primanja koja se ostvaruju obavljanjem privremenih i povremenih poslova, na osnovu ugovora zaključenog neposredno sa poslodavcem, kao i na osnovu ugovora zaključenog preko omladinske ili studentske zadruge, osim sa licem do navršenih 26 godina života, ako je na školovanju u ustanovama srednjeg, višeg i visokog obrazovanja.
Članom 7. st. 1. tačka 3. Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje ("Sl. glasnik RS" broj 84/04...5/15- usklađeni dinarski iznosi, u daljem tekstu:ZDOSO), propisano je da su obveznici doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, u skladu sa zakonom kojim se uređuje sistem obaveznog penzijskog i invalidskog osiguranja i lica koja obavljaju privremene i povremene poslove po ugovoru zaključenom neposredno sa poslodavcem, odnosno preko zadruge, osim lica do navršenih 26 godina života, ako su na školovanju.
Prema članu 7. stav 2. ZDOSO, obveznici doprinosa na osnovicu za ove osiguranike su i poslodavci odnosno drugi isplatioci prihoda na istu osnovicu kao i osiguranici, a po stopi propisanoj ovim zakonom.
Članom 8.stav 1. tačka 3. ZDOSO propisano je da su obveznici doprinosa za zdravstveno osiguranje, u skladu sa Zakonom kojim se uređuje sistem obaveznog zdravstvenog osiguranja, i lica koja obavljaju privremene i povremene poslove po ugovoru.
Obveznici doprinosa za zdravstveno osiguranje na osnovicu su i poslodavci, odnosno drugi isplatioci prihoda, na istu osnovicu i po istoj stopi, kao i osiguranici, saglasno članu 8. stav 2. ZDOSO.
Članom 9. stav 1. tačka 3. ZDOSO propisano je da su obveznici doprinosa za osiguranje za slučaj nezaposlenosti, u skladu sa zakonom kojim se uređuje sistem obaveznog osiguranja za slučaj nezaposlenosti, i lica koja obavljaju privremene i povremene poslove po ugovoru..
Prema stavu 2, istog člana obveznici doprinosa za nezaposlenost na osnovicu su i poslodavci, odnosno drugi isplatioci prihoda, na istu osnovicu i po istim stopama kao i osiguranici.
Iz svega napred iznetog proizilazi da poreski tretman primanja iz ugovora o privremenim i povremenim poslovima zavisi od statusa primaoca prihoda.
Primaoci prihoda iz ugovora o privremenim i povremenim poslovima mogu se svrstati u sledeće grupe:
1) nezaposlena lica i lica koja rade kod drugog poslodavca sa nepunim radnim vremenom;
2) korisnici starosne penzije;
3) lica koja su članovi omladinske ili studentske zadruge i imaju navršenih 26 godina života ili se ne nalaze na redovnom školovanju;
4) lica koja su članovi omladinske ili studentske zadruge a nemaju navršenih 26 godina života i nalaze se na redovnom školovanju;
Za prve tri grupe primaoca prihoda ugovorena naknada koju ostvaruju na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima ima tretman zarade i oporezuje se porezom na zarade, po stopi od 10%, s tim, što se poreska osnovica ne umanjuje za iznos iz člana 15a stav 2. ZPDG (11.433 dinara, počev od 01. februara 2015. godine), a imajuči u vidu da je citiranim odredbom propisano da se navedeno umanjenje poreske osnovice odnosi na zaradu ostvarene po osnovu radnog odnosa i ličnu zaradu preduzetnika.
Međutim, obračun doprinosa za obavezno socijalno osiguranje nije isti za sve primaoce prihoda iz prve tri grupe.
Naime, za nezaposlena lica, lica koja rade kod drugog poslodavca sa neupunim radnim vremenom, kao i lica koja su članovi omladinske ili studentske zadruge a imaju navršenih 26 godina života ili se ne nalaze na redovnom školovanju, isplatilac prihoda obračunava, obustavlja i uplaćuje na propisani uplatni račun, sva tri doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, i to kako iz osnovice tako i na osnovicu.
Za primaoce koji su korisnici starosne penzije, obračunava se, obustavlja i uplaćuje samo doprinos za PIO.
Prilikom isplate ugovorene naknade po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima za navedene tri grupe primaoca prihoda, primenjuju se odredbe ZDOSO koje se odnose na najnižu i najvišu mesečnu osnovicu doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, To praktično znači, da je osnovica za obračun doprinosa ugovorena naknada, ukoliko ista nije niža od zakonom propisane najniže osnovice za obračun i plaćanje doprinosa, u kom slučaju se primenjuje najniža zakonom propisana osnovica. To, takođe, znači da, ukoliko isplatilac nije isplatio ugovorenu naknadu, dužan je da, najkasnije do poslednjeg dana u mesecu, za prethodni mesec, obračuna i uplati doprinose na najnižu zakonom propisanu osnovicu, saglasno članu 51. ZDOSO.
Pre isplate ugovorene naknade po osnovu obavljanja privremenih i povremenih poslova, popunjava se i podnosi pojedinačna poreska prijava na obrascu PPP PD.
Prilikom popunjavanja poreske prijave PPP PD koriste se OVP 150 i 151. OVP 150 koristi se za isplatu ugovorene naknade primaocima prihoda koji su ugovor zaključili neposredno sa poslodavcem, osim lica koja nemaju navršenih 26 godina života i nalaze se na redovnom školovanju. OVP 151 koristi se za isplatu ugovorene naknade primaocima prihoda koji su ugovor zaključili preko omladinske i studentske zadruge, osim lica koja nemaju navršenih 26 godina života i nalaze se na redovnom školovanju.
Za OVP 150 tip isplatioca prihoda može biti 1-7, dok za OVP 151 tip isplatioca može biti samo 1.
Primaoci prihoda za OVP 150 i OVP 151 su isti i mogu biti 01, 08,09, 10, 12,13.
Za isplatu ugovorene naknade po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima zaključenog preko omladinske ili studentske zadruge, sa licima starijim od 26 godina života a najduže do 30 godina života, a za koga je zadruga utvrdila da ostvaruje mesečni iznos prihoda koji je ispod cenzusa za sticanje svojstva osigguranika, koristi se OVP 152. Tip isplatioca za ovu OVP je uvek 1, a primaoci prihoda mogu biti 01 i 08.
Lica koja obavljaju privremene i povremene poslove preko omladinske zadruge a imaju navršenih 26 godina života a najduže do 30 godina života, koja su nezaposlena odnosno socijalno ugrožena lica sa mesečnim prihodima ispod propisanog cenzusa, svojstvo osiguranika mogu steći na osnovu člana 22. stav 1. tačka 9. Zakona o zdravstvenom osiguranju. Ta lica ostvaruju prava iz zdravstvenog osiguranja na osnovu uplate doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje iz budzeta Republike Srbije, u skladu sa članom 22. stav 6. i članom 204. Zakona o zdravstvenom osiguranju.
Osnovica za porez je naknada koja u sebi sadrži pripadajući porez i doprinose,Naknada se ne umanjuje za neoporezivi iznos iz člana 15a stav 2 ZPDG.Primenjuje se važeća stopa poreza na dan dospelosti.
Osnovica doprinosa je jednaka osnovici za porez ali ne može biti niža od najniže, niti veća od najviše zakonom propisane mesečne osnovice za plaćanje doprinosa. Plaća se doprinos za PIO i doprinos za NSZ, iz naknade i na naknadu. Doprinos za zdravstvo se ne plaća, pa se u polje 3.14.-doprinos za zdravstvo, upisuje 0,00.
Ako lice ostvaruje prihod iznad cenzusa zadruga je dužna da podnese prijavu na obavezno zdravstveno osiguranje za to lice, shodno ćlanu 17. stav 1 tačka 14. Zakona o zdravstvenom osiguranju, kao i da na isplaćene ugovorene naknade obračuna i uplati i doprinos za zdravstvo. U tom slučaju koristi se OVP 151.
Za sve tri OVP: 150, 151 i 152, u polja OL i B, upisuju se nule, tj. OL 00, B 0.
Naknada koju na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima ostvaruju lica koja nisu starija od 26 godina života i nalaze se na redovnom školovanju, oporezuje se u skladu sa članom 85. Zakona o porezu na dohodak građana, tj. smatra se drugim prihodom, te se na ugovorenu naknadu ovim primaocima plaća porez na druge prihode a ne porez na zarade.
Osnovica za porez je bruto prihod, umanjen za normirane troškove u visini od 20%. Na ovako utvrđenu osnovicu porez se obračunava po stopi od 20%, pa se zatim obračunati porez umanjuje za 40%.
Doprinos za PIO, za ove primaoce prihoda, obračunava se i plaća prema članu 47. ZDOSO, tj. plaća se doprinos za PIO za slučaj invalidnosti i telesnog oštećenja po osnovu povrede na radu i profesionalne bolesti, po stopi od 4%, na najnižu osnovicu doprinosa, odnosno na bruto iznos naknade, ako je ta naknada veća od najniže osnovice.
Doprinos za zdravstvo, za ove primaoce prihoda, obračunava se i plaća po stopi od 2%, jer se ova lica ne smatraju licima koja su obavezno osigurana na zdravstveno osiguranje u skladu sa članom 17. stav 1. tačka 14 Zakona o zdravstvenom osiguranju, i ovim licima obezbeđuju se prava iz zdravstvenog osiguranja, samo u slučaju povrede na radu ili profesionalne bolesti.
Kada je period za koji se obračunava doprinos kraći od mesec dana, a ispunjeni su uslovi za primenu najniže mesečne osnovice doprinosa, obračun doprinosa se vrši na srazmeran iznos najniže mesečne osnovice doprinosa.
Srazmerni iznos najniže mesečne osnovice doprinosa utvrđuje se od najniže mesečne osnovice doprinosa, srazmerno broju dana, odnosno broju časova rada u mesecu za koji postoji obaveza obračuna doprinosa.
Pre isplate naknade ovim primaocima prihoda podnosi se pojedinačna poreska prijava na obrascu PPP PD, prilikom čijeg popunjavanja se koristi OVP 604.
.
Iz svega napred iznetog proizilazi da poreski tretman primanja iz ugovora o privremenim i povremenim poslovima zavisi od statusa primaoca prihoda.
Primaoci prihoda iz ugovora o privremenim i povremenim poslovima mogu se svrstati u sledeće grupe:
1) nezaposlena lica i lica koja rade kod drugog poslodavca sa nepunim radnim vremenom;
2) korisnici starosne penzije;
3) lica koja su članovi omladinske ili studentske zadruge i imaju navršenih 26 godina života ili se ne nalaze na redovnom školovanju;
4) lica koja su članovi omladinske ili studentske zadruge a nemaju navršenih 26 godina života i nalaze se na redovnom školovanju;
Za prve tri grupe primaoca prihoda ugovorena naknada koju ostvaruju na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima ima tretman zarade i oporezuje se porezom na zarade, po stopi od 10%, s tim, što se poreska osnovica ne umanjuje za iznos iz člana 15a stav 2. ZPDG (11.433 dinara, počev od 01. februara 2015. godine), a imajuči u vidu da je citiranim odredbom propisano da se navedeno umanjenje poreske osnovice odnosi na zaradu ostvarene po osnovu radnog odnosa i ličnu zaradu preduzetnika.
Međutim, obračun doprinosa za obavezno socijalno osiguranje nije isti za sve primaoce prihoda iz prve tri grupe.
Naime, za nezaposlena lica, lica koja rade kod drugog poslodavca sa neupunim radnim vremenom, kao i lica koja su članovi omladinske ili studentske zadruge a imaju navršenih 26 godina života ili se ne nalaze na redovnom školovanju, isplatilac prihoda obračunava, obustavlja i uplaćuje na propisani uplatni račun, sva tri doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, i to kako iz osnovice tako i na osnovicu.
Za primaoce koji su korisnici starosne penzije, obračunava se, obustavlja i uplaćuje samo doprinos za PIO.
Prilikom isplate ugovorene naknade po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima za navedene tri grupe primaoca prihoda, primenjuju se odredbe ZDOSO koje se odnose na najnižu i najvišu mesečnu osnovicu doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, To praktično znači, da je osnovica za obračun doprinosa ugovorena naknada, ukoliko ista nije niža od zakonom propisane najniže osnovice za obračun i plaćanje doprinosa, u kom slučaju se primenjuje najniža zakonom propisana osnovica. To, takođe, znači da, ukoliko isplatilac nije isplatio ugovorenu naknadu, dužan je da, najkasnije do poslednjeg dana u mesecu, za prethodni mesec, obračuna i uplati doprinose na najnižu zakonom propisanu osnovicu, saglasno članu 51. ZDOSO.
Pre isplate ugovorene naknade po osnovu obavljanja privremenih i povremenih poslova, popunjava se i podnosi pojedinačna poreska prijava na obrascu PPP PD.
Prilikom popunjavanja poreske prijave PPP PD koriste se OVP 150 i 151. OVP 150 koristi se za isplatu ugovorene naknade primaocima prihoda koji su ugovor zaključili neposredno sa poslodavcem, osim lica koja nemaju navršenih 26 godina života i nalaze se na redovnom školovanju. OVP 151 koristi se za isplatu ugovorene naknade primaocima prihoda koji su ugovor zaključili preko omladinske i studentske zadruge, osim lica koja nemaju navršenih 26 godina života i nalaze se na redovnom školovanju.
Za OVP 150 tip isplatioca prihoda može biti 1-7, dok za OVP 151 tip isplatioca može biti samo 1.
Primaoci prihoda za OVP 150 i OVP 151 su isti i mogu biti 01, 08,09, 10, 12,13.
Za isplatu ugovorene naknade po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima zaključenog preko omladinske ili studentske zadruge, sa licima starijim od 26 godina života a najduže do 30 godina života, a za koga je zadruga utvrdila da ostvaruje mesečni iznos prihoda koji je ispod cenzusa za sticanje svojstva osigguranika, koristi se OVP 152. Tip isplatioca za ovu OVP je uvek 1, a primaoci prihoda mogu biti 01 i 08.
Lica koja obavljaju privremene i povremene poslove preko omladinske zadruge a imaju navršenih 26 godina života a najduže do 30 godina života, koja su nezaposlena odnosno socijalno ugrožena lica sa mesečnim prihodima ispod propisanog cenzusa, svojstvo osiguranika mogu steći na osnovu člana 22. stav 1. tačka 9. Zakona o zdravstvenom osiguranju. Ta lica ostvaruju prava iz zdravstvenog osiguranja na osnovu uplate doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje iz budzeta Republike Srbije, u skladu sa članom 22. stav 6. i članom 204. Zakona o zdravstvenom osiguranju.
Osnovica za porez je naknada koja u sebi sadrži pripadajući porez i doprinose,Naknada se ne umanjuje za neoporezivi iznos iz člana 15a stav 2 ZPDG.Primenjuje se važeća stopa poreza na dan dospelosti.
Osnovica doprinosa je jednaka osnovici za porez ali ne može biti niža od najniže, niti veća od najviše zakonom propisane mesečne osnovice za plaćanje doprinosa. Plaća se doprinos za PIO i doprinos za NSZ, iz naknade i na naknadu. Doprinos za zdravstvo se ne plaća, pa se u polje 3.14.-doprinos za zdravstvo, upisuje 0,00.
Ako lice ostvaruje prihod iznad cenzusa zadruga je dužna da podnese prijavu na obavezno zdravstveno osiguranje za to lice, shodno ćlanu 17. stav 1 tačka 14. Zakona o zdravstvenom osiguranju, kao i da na isplaćene ugovorene naknade obračuna i uplati i doprinos za zdravstvo. U tom slučaju koristi se OVP 151.
Za sve tri OVP: 150, 151 i 152, u polja OL i B, upisuju se nule, tj. OL 00, B 0.
Naknada koju na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima ostvaruju lica koja nisu starija od 26 godina života i nalaze se na redovnom školovanju, oporezuje se u skladu sa članom 85. Zakona o porezu na dohodak građana, tj. smatra se drugim prihodom, te se na ugovorenu naknadu ovim primaocima plaća porez na druge prihode a ne porez na zarade.
Osnovica za porez je bruto prihod, umanjen za normirane troškove u visini od 20%. Na ovako utvrđenu osnovicu porez se obračunava po stopi od 20%, pa se zatim obračunati porez umanjuje za 40%.
Doprinos za PIO, za ove primaoce prihoda, obračunava se i plaća prema članu 47. ZDOSO, tj. plaća se doprinos za PIO za slučaj invalidnosti i telesnog oštećenja po osnovu povrede na radu i profesionalne bolesti, po stopi od 4%, na najnižu osnovicu doprinosa, odnosno na bruto iznos naknade, ako je ta naknada veća od najniže osnovice.
Doprinos za zdravstvo, za ove primaoce prihoda, obračunava se i plaća po stopi od 2%, jer se ova lica ne smatraju licima koja su obavezno osigurana na zdravstveno osiguranje u skladu sa članom 17. stav 1. tačka 14 Zakona o zdravstvenom osiguranju, i ovim licima obezbeđuju se prava iz zdravstvenog osiguranja, samo u slučaju povrede na radu ili profesionalne bolesti.
Kada je period za koji se obračunava doprinos kraći od mesec dana, a ispunjeni su uslovi za primenu najniže mesečne osnovice doprinosa, obračun doprinosa se vrši na srazmeran iznos najniže mesečne osnovice doprinosa.
Srazmerni iznos najniže mesečne osnovice doprinosa utvrđuje se od najniže mesečne osnovice doprinosa, srazmerno broju dana, odnosno broju časova rada u mesecu za koji postoji obaveza obračuna doprinosa.
Pre isplate naknade ovim primaocima prihoda podnosi se pojedinačna poreska prijava na obrascu PPP PD, prilikom čijeg popunjavanja se koristi OVP 604.
Kod isplate prihoda za OVP 604, za period koji je kraći od mesec dana, isplatilac prihoda je dužan da upiše podatke u polje 3.7.- broj dana, 3.8.- broj sati, 3.8a- fond sati, jer se srazmerni iznos najniže mesečne osnovice utvrđuje srazmerno broju sati u polju 3.8 u odnosu na fond sati u polju 3.8a.
.
Da li kod prekida radnog odnosa na privremene i povremene poslove Radnik ima pravo na nadoknadu sa biroa Za zaposljavanje.
ОдговориИзбришиАутор је уклонио коментар.
ИзбришиDa li kod prekida radnog odnosa na privremene i povremene poslove Radnik ima pravo na nadoknadu sa biroa Za zaposljavanje.
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиLica koja su radno angažovana po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima su obveznici doprinosa za obavezno osiguranje za slučaj nezaposlenosti, te kao takva imaju pravo na novčanu naknadu za slučaj nezaposlenosti, pod uslovima iz člana 66. i 67.Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti. Osnovni uslov je da je lice bilo u osiguranju najmanje 12 mesec neprekidno ili sa prekidima u poslednjih 18 meseci. Neprekidnim osiguranjem smatra se i prekid obaveznog osiguranja kraći od 30 dana.
Da li lica koja imaju ovaj ugovor o privremenim i povremenim poslovima imaju pravo na bolovanje i primanje zarade preko racuna ?
ИзбришиPoštovani,
ИзбришиLica koja su angažovana na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima nemaju pravo na naknadu za vreme privremene sprečenosti za rad, tj. bolovanja, saglasno članu 73. a u vezi sa članom 17. stav 1. tačka 1. do 7. Zakona o zdravstvenom osiguranju. Ova lica mogu i trebaju da primaju zaradu preko računa. Hvala Vam na čitanju i poverenju. Preporučite ovaj blog i drugima. Hvala.
Imaju pravo samo u slucaju povrede na radnom mestu ili profesionalne bolesti odnosno ako se utvrdi subjektivna ili objektivna odgovornost poslodavca.
Избришиradnik sam na povremenim i privremenim poslovima bila i desila mi se povreda na radnom mestu, pri cemu poslodavac nije otvorio povrednu listu u roku od 24h a obecao je da ce me drzati na bolovanju t.j. vodice me kao da radim, pri povredi sam polomila 2 rebra i hrskavica je trajno ostecena i vec 2. meseca nisam sposobna za rad, pa me interesuje da li imam pravo na odstetu? inspekcija je izlazila i kaznila ih sto nisu otvorili povrednu lisu, a moja prava su mi rekli da mogu da ostvarim preko suda?
ИзбришиАутор је уклонио коментар.
ОдговориИзбришиPoštovanje. Moje pitanje je: "Kolika je najniza moguca neto cena radnog sata po ovoj vrsti ugovora?" Pozdrav!
ОдговориИзбришиPoštovanje. Moje pitanje je: "Kolika je najniza moguca neto cena radnog sata po ovoj vrsti ugovora?" Pozdrav!
ОдговориИзбришиPoštovani,
ОдговориИзбришиUgovorena naknada za obavljanje privremenh i povremenih poslova ima tretman zarade i stoga je najmanja moguća cena radnog sata po ovoj vrsti ugovora minimalna zarada, čiji neto iznos po jednom radnom času u ovom trenutku iznosi 121 dinar po času rada. Hvala Vam na poverenju i čitanju. Ako Vam se ovaj blog sviđa ili ga smatrate korisnim preporučite ga svojim prijateljima i podelite na društvenim mrežama. Hvala.
Postovani koja je minimalna naknada za pun mesec ostvaren radom na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima? Da li je to minimalna cena rada 21.552,00 din ili taj iznos moze biti nizi a da se u tom mesecu radilo pun fond casova recimo oktobar koji je imao 176 h odnosno 22 radna dana.
ОдговориИзбришиPostovani koja je minimalna naknada za pun mesec ostvaren radom na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima? Da li je to minimalna cena rada 21.552,00 din ili taj iznos moze biti nizi a da se u tom mesecu radilo pun fond casova recimo oktobar koji je imao 176 h odnosno 22 radna dana.
ОдговориИзбришиPostovani koja je minimalna naknada za pun mesec ostvaren radom na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima? Da li je to minimalna cena rada 21.552,00 din ili taj iznos moze biti nizi a da se u tom mesecu radilo pun fond casova recimo oktobar koji je imao 176 h odnosno 22 radna dana.
ОдговориИзбришиPostovani koja je minimalna naknada za pun mesec ostvaren radom na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima? Da li je to minimalna cena rada 21.552,00 din ili taj iznos moze biti nizi a da se u tom mesecu radilo pun fond casova recimo oktobar koji je imao 176 h odnosno 22 radna dana.
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиMinimalna zarada se određuje po radnom času i trenutno iznosi 121 dinar po radnom času. Dakle, na mesečnom nivou minimalna zarada zavisi od broja radnih časova u tom mesecu. Hvala Vam na čitanju i poverenju. Ako Vam se ovaj blog sviđa ili mislite da je koristan, preporučite ga svojim prijateljima i podelite na društvenim mrežama. Hvala.
Svaka pohvala za ovako detaljan članak! Mene zanima da li redovan student može biti prijavljen na povremene i privr.poslove van studentske zadruge i kolike su onda stope poreza i doprinosa.
ОдговориИзбришиSrdačan pozdrav!
Poštovanje Jovane,
ИзбришиKoliko ja znam, ni u jednom zakonu ne postoji takva zabrana. Mišljenja sam da je moguće da student zaključi ugovor o privremenim i povremenim poslovima direktno sa poslodavce, dakle, bez posredovanja omladinske zadruge. U tom slučaju, stope poreza i doprinosa su iste kao i za zaradu.Porez na zarade 10%, doprinos za PIO ukupno 26%, zdravstvo 10,3%, nezaposlenost 2,50%. Zahvaljujem na pohvalama i poverenju. Preporučite ovaj blog i Vašim prijateljima i poslovnim saradnicima.
Poštovani,
Избришиu praksi se često javlja dilema oko obračuna srazmerne osnovice za obračun doprinosa za naknade ispod najniže mesečne osnovice za lica preko 26 godina, i to:
Primer: Lice je angažovano u toku meseca 22 radna dana po 3 sata.
1) da li je najniža osnovica 66 sata / brojem mogučih radnih sati za taj mesec x najniža mesečna osnovica ili
2) 22 dana / brojem mogučih radnih dana za taj mesec x najniža mesečna osnovica
Poštovanje Jovane,
ИзбришиDrago mi je da ste postali redovan posetilac bloga.Ne bi trebalo da bude dileme. Za lica preko 26 godina koja rade po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, srazmeran iznos najniže osnovice utvrđuje se isto kao i za lica u radnom odnosu.Dakle,ako neko radi 22 dana po 3 sata, tj. nepuno radno vreme, srazmeran iznos najniže osnovice utvrđuje se kao u tački 2. Vašeg pitanja. Naime,članom 40. Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, propisano je da je za zaposlenog koji radi sa nepunim radnim vremenom kod jednog poslodavca a zarada koju ostvaruje je niža od najniže zakonom propisane osnovice, osnovicu za obračun doprinosa čini najniža zakonom propisana osnovica.
Da li zaposleni pi ugovoru o privremenim i povremenim poslovima ima pravo na porodiljsko?Hvala
ОдговориИзбришиPo najnovijoj izmeni od 01.02.2015.g. mislim da ima
ИзбришиHvala,a da li znate gde mogu da procitam taj zakon,ili sta je to vec.
ИзбришиNajbolje bi bilo da se pogleda u Opštinskoj upravi, znam da su oni išli i na neki seminar u vezi toga. Ako se otpočne porodiljsko bolovanje posle 01.02.2015.g. prosečna zarada se uzima u poslednjih 18 meseci. Bitna promena je što za mesec kada zaposleni nije radio zarada je nula; čak u prosek ne ulazi ni naknada za mesec kada je zaposlena bila na održavanju trudnoće. Najbolje da se još malo sačeka da se sve izbistri. Pozdrav
ИзбришиPoštovana,
ОдговориИзбришиPrema trenutno važećim propisima lice koje je angažovano po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, nema pravo na naknadu za vreme porodiljskog odsustva. U proceduri je novi Zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom a jedna od bitnih novina je to što će ova lica imati pravo na naknadu za vreme porodiljskog odsustva, s tim, što će ova lica imati pravo na naknadu u trajanju od godinu dana, bez obzira na redosled rodjenja deteta, tj. neće imati pravo na naknadu u trajanju od dve godine, ukoliko koristi porodiljsko odsustvo zbog rodjenja trećeg deteta.
Аутор је уклонио коментар.
ОдговориИзбришиPoštovani,
ОдговориИзбришиAko sam dobro shvatila Vi radite po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima preko omladinske zadruge, mlađi ste od 26 godina i nalazite se na redovvnom školovanju. Lica koja rade po ovom ugovoru imaju zdravstveno osiguranje samo u slučaju povrede na radu i profesionalne bolesti. Medjutim, to osiguranje ne podrazumeva sva prava koja proizilaze iz tzv. punog zdravstvenog osiguranja, već samo pravo na zdravstvenu zaštitu i pravo na naknadu troškova prevoza u vezi sa zdravstvenom zaštitom, dok nemaju pravo na naknadu zarade za vreme privremene sprečenosti za rad, tj. bolovanje, saglasno članu 31. stav 7. Zakona o zdravstvenom osiguranju.Hvala Vam na čitanju i poverenju. Ako Vam je blog bio od koristi, podelite sadržaj sa Vašim prijateljima. Hvala.
Postovani,
ОдговориИзбришиRadim kao nezaposlena preko omladinske po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima vec 8 meseci.
Zanima je da li imam pravo na godinji odmor.od koliko dana i da li je taj odmor placen?
hvala.
Pozdrav
Milica
Poštovana,
ИзбришиPravo na godišnji odmor je pravo iz radnog odnosa. Budući da rad preko omladinske zadruge po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima nije radni odnos, lica koja imaju taj vid angažovanja nemaju pravo na godišnji odmor. Hvala Vam na poverenju i čitanju. Preporučite blog i drugima.
Postovani,
ОдговориИзбришиmozete li mi objasniti postupak angazovanja i prijave lica na ovakvu vrstu ugovora. Koje su moje obaveze kao poslodavca u smislu poreza i prijava.
Poštovani,
ОдговориИзбришиUkoliko angažujete lice koje je starije od 26 godina, ili mlađe ako nije na redovnom školovanju, postupak je isti kao i kod zasnivanja radnog odnosa, tj. zaključenja ugovora o radu. Podnosi se prijava Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja. Poreske obaveze su iste kao i za zaposlene: porez na zarade 10%, s tim, što ne postoji umanjenje poreske osnovice kao za zaposlene, PIO 26%, zdravstvo 10,3%, nezaposlenost 1,75%. Sve ovo, pod uslovom da se radi o nezaposlenom licu. Za ostala lica pogledajte tekst na blogu.Osnovni razlog zašto poslodavci biraju ovu vrstu ugovora nije poresko opterećenje već lakši raskid ugovora.
Poštovani,
ОдговориИзбришиDa li je zakonom regulisano koliko puta može da se produži ugovor o privremenim i povremenim poslovima sa istim poslodavcem preko zadruge? Konkretno u mom slučaju 6 vezanih ugovora od 01.08.2013. Na svakih 6 meseci potpisujem novi ugovor na kojem stoji druga pozicija ali i dalje obavljam isti posao.
Poštovani,
ИзбришиNažalost, Vaša priča je opšte mesto.Ugovor o privremenim i povremenim poslovima se zaključuje sa istim poslodavcem, najduže 120 radnih dana, za isti posao. Međutim, poslodavci, nakon isteka ovog roka, u ugovor upisuju druge poslove i tako zaobilaze zakon. Zaposleni nisu u prilici da protestuju, tako da je to začarani krug.
Poštovani,
ОдговориИзбришиRadim po ugovoru na privremeno i povremenim poslovima i produžavali su mi ugovor tri puta do sad. Ali ostala sam trudna a ističe mi ugovor krajem juna meseca. Trenutno sam na trudničko bolovanje pa me zanima šta mogu da očekujem i da li imam neka prava.
Unapred zahvalna na odgovoru Julijana
Poštovani,
ОдговориИзбришиRadim po ugovoru na privremeno i povremenim poslovima i produžavali su mi ugovor tri puta do sad. Ali ostala sam trudna a ističe mi ugovor krajem juna meseca. Trenutno sam na trudničko bolovanje pa me zanima šta mogu da očekujem i da li imam neka prava.
Unapred zahvalna na odgovoru Julijana
Poštovana,
ОдговориИзбришиPrema trenutno važećim propisima lice koje je angažovano po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, nema pravo na naknadu za vreme porodiljskog odsustva. U proceduri je novi Zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom a jedna od bitnih novina je to što će ova lica imati pravo na naknadu za vreme porodiljskog odsustva, s tim, što će ova lica imati pravo na naknadu u trajanju od godinu dana, bez obzira na redosled rodjenja deteta, tj. neće imati pravo na naknadu u trajanju od dve godine, ukoliko koristi porodiljsko odsustvo zbog rodjenja trećeg deteta.Hvala na poverenju. Delite sadržaj dalje. Hvala.
Poštovani,
ОдговориИзбришиKako je moguće da jedna trudnica koja radi na ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, i koja je trenutno na bolovanju, nema nikakvo pravo na nikakvu finansijsku pomoć niti preko posla niti preko države. Da li je moguće da nema pravo na ništa i da kad istekne ugovor da se sama snalazi bez ikakve finansijske pomoći? Da li može da se traži pomoć ili neka naknada od bilo koga u ovoj državi u takvim situacijama?
Poštovana,
ОдговориИзбришиVaša prava su kao i prava drugih nezaposlenih majki. Postoji pravo na roditeljski dodatak. Neke lokalne samouprave, takođe, imaju odluke na osnovu kojih pomažu nezaposlenim majkama sa svoje teritorije. Raspitajte se u svojoj opštini i Centru za socijalni rad. Svako dobro i glavu gore.
Postovani ,
ОдговориИзбришиRadim po ugovoru na privremenim i povremenim poslovima od 01.03.2016. god. a pre toga sam radio po ugovoru o radu i na svaka tri meseca mi je produzavan ugovor.
Zanima me da li je poslodavac u obavezi da isplacuje dodatak za nocni rad po ugovoru na pri. i pov. poslovima kao sto je bilo po ugovoru o radu.
Poštovani,
ИзбришиČlanom 108. Zakona o radu propisano je da zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu za noćni rad, prekovremeni rad, itd...Međutim, lica koja su angažovana po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, nisu u radnom odnosu i nemaju status zaposlenih, te se na njih ovaj član ne može primeniti.
Poštovani,
ОдговориИзбришиPo ugovoru o povremenim i privremenim poslovima radim kao čuvar na gradilištu. Dana 11.11.2015. godine, na dan državnog praznika, bio sam angažovan u vremenu od 24h. U pravnoj službi firme su mi rekli da mi ne sleduje naknada za praznični rad.
Molim za Vaše mišljenje da li zaposlene po ugovoru o povremenim i privremenim poslova sleduje naknada za praznični rad i koliko bi ta naknada iznosila po radnom času angažovanja.
Poštovani,
ОдговориИзбришиNažalost, ne mogu da Vas obradujem. Mislim da su u Vašoj pravnoj službi u pravu.Naime,članom 108. Zakona o radu propisano je da zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu za noćni rad, prekovremeni rad, itd...Međutim, lica koja su angažovana po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, nisu u radnom odnosu i nemaju status zaposlenih, te se na njih ovaj član ne može primeniti.
postovani,
ОдговориИзбришиa da li onda zaposleni na ugovoru prevremeni i povremeni radova uopste sme da radi nocni rad od 12h?da li je to po zakonu regulisano?
Pa, nijednom normom nije zabranjeno. Teoretski, svaki posao se može obavljati u bilo koje doba dana. Ugovor je bitan u celoj priči, tj. ono što u njemu piše i s čim ste se Vi, potpisavši ga, saglasili.
Избришиtakodje,
ОдговориИзбришиda li je moguce raditi na takav ugovor 4 godine kod istog poslodavca i na istim radnim mestima i to u drzavnim firmama? a da se ugovor o privremennim i povremenim radovima produzava za ista radna mesta nakon 120radnih dana pod samo drugim nazivom radnog mesta iako se svo vreme obavlja isti posao na istim radnim mestima. nazalost i ovo sto pisem je samo gubljenje vremena jer mi smo samo radnici na ovoj vrsti ugovora i za nas se ne postuju u ovoj drzavi kikakva pravila niti zakoni,jer sutra dobijes otkaz i zavrsio si pricu.a to sto se ne postuju prava radnika to mi ne mozemo da ispravimo jer u takvom okruzenju nazalost zivimo,da ne kazem kakav nam je zakon takva nam je i drzava,koliko nam se postuje zakon toliko se postuje i drzava.
Nažalost, mogu da se složim sa većinom toga što ste napisali. Naravno da nije moguće raditi isti posao po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima duže od 120 dana u jednoj kalendarskoj godini. Međutim, Vi dobijate ugovor u kome piše da obavljate druge poslove, u tome je problem. Svakako bi se mogli obratiti inspekciji rada i dokazivati da u stvari radite isti posao. Ali, onda... kao što ste rekli... pitanje je da li cete i kad biti ponovo angažovani. Zaista mi je žao što se veliki broj ljudi nalazi u ovom položaju ali to je posledica velike nezaposlenosti. Kada na tržištu ne bi bilo toliko raspoložive radne snage i poslodavci bi se morali odnositi drugačije prema njoj. Hvala Vam na poverenju, u svakom slučaju.
ИзбришиDa li postoji i kako izgleda obrazac kartona evidencije prisutnosti na radu zaposlenog radnika po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima traze mi u PIO fondu kao dokaz za upis staza u M4 obrazac.
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиObrazac kartona evidencije prisutnosti nije propisana ni za zaposlene ni za angažovane po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima.Poslodavac ima slobodu da kreira tu evidenciju u skladu sa svojim potrebama. Bitno je samo da ta evidencija, kad su u pitanju angažovani po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, da ta evidencija sadrži podatak o broju radnih časova za svaki dan rada. Hvala Vam na poverenju. Preporučite nas i svojim prijateljima, podelite sadržaj na društvenim mrežama.Hvala.
zakon stvoren za malverzacije i manipulacije
ОдговориИзбришиNedavno sam počeo sa radom u obračunskoj službi, i naišao sam na dilemu. Naime, radnik je zaključio ugovor o privremenim i povremenim poslovima za mesec mart gde nije navedena naknada nego cena rada-121 din. Radio je 160 časova. Njegova neto naknada je 19360 din. Ja sam preračunao u bruto i po toj osnovici uplatio doprinose. Da li sam pogrešio?
ОдговориИзбришиBuni me da li se bruto naknada upoređuje sa najnižom osnovicom.
Poštovani,
ИзбришиPrilikom isplate naknade po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima primenjuju se odredbe o najnižoj osnovici za plaćanje doprinosa, pa je Vaša briga opravdana. Ukoliko Vam je osnovica za plaćanje doprinosa niže od propisane najniže osnovice za plaćanje doprinosa, koja je važila u trenutku isplate, potrebno je da podnesete izmenjenu prijavu i uplatite razliku doprinosa. Mada, mislim da prijava ne bi mogla proći ako nije primenjena najniža osnovica, pod uslovom da ste koristili ispravnu šifru plaćanja. Svako dobro Vam želim. Preporučite nas i drugima. Hvala.
Pardon, ispravnu šifru vrste prihoda.
ИзбришиPoštovani,radnik je po ugovoru prijavljen na privremeno povremene poslove na period 01.04.2016-01.06.2016, ,tj 43 radna dana. Da li do kraja 2016, godine može da bude prijavljen još 76 radnih dana na istom poslu da ne bi prekoračio granicu od 120 dana godišnje?
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиLice angažovano po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima može da radi kod istog poslodavca, na istim poslovima, najduže 120 radnih dana u toku jedne kalendarske godine. Dakle, u Vašem slučaju može. Hvala Vam na poverenju. Preporučite nas i drugima.
Poštovani,veoma mi se svidja vaš blog!Zanima me,kod privr.povr.poslova, je li doprinosi ne moraju da se obracunavaju na najnižu osnovicu,vec u zavisnosti od broja radnih dana srazmerno? Ako je npr. zaključen ugovor o privr.povr.poslovima na preiod od 01.04-01.06. stim što je u ugovoru navedeno da će radnik raditi 10 dana mesečno,a neto je 10.000,00 onda se doprinosi obračunavaju na onovicu 14.265,33 (10.000,00 / 0.701)a ne na najnižu osnovicu 21.012,00?
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиHvala Vam na lepim rečima. Ako Vam se blog sviđa, podelite sadržaj na društvenim mrežama, preporučite nas svojim prijateljima i saradnicima, zapratite nas na istoimenoj stranici na Fejsbuku. Značilo bi nam.Što se tiče Vašeg pitanja, kod isplate ugovorene naknade po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima, primenjuju se odredbe Zakona o najnižoj osnovici. Ako angažovano lice nema pun fond sati, priemnjuje se srazmeran iznos najniže osnovice.Rekla bih da je u Vašem slučaju ugovorena naknada veća od srazmernog iznosa najniže osnovice. Svako dobro Vam želim.
Kod ugovora o privremenim i povremenim poslovima. Ukoliko angažovani radi npr. samo 3 dana
ОдговориИзбришиukupno i to u razmacima npr. 13.5 pa 26.5. i 30.05. Kako se obračunavaju doprinosi?
•doprinos za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje,
•doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje,
•doprinos za obavezno osiguranje za slučaj nezaposlenosti.
Ako obračunavamo srazmerno samo za ta tri dana, kako se reguliše zdravstveno?
Takođe angažovani može raditi 01.04. pa 17.06. i 9.07 kako se u tom slučaju regulišu doprinosi? A
kako zdravstveno, pošto su u pitanju 3 različita meseca (da li za ceo mesec ili samo za ta tri dana)
Šta se dešava kada neko potpiše ugovor o privremenim i povremenim poslovima i ne odradi ni jedan
dan ugovora? Kako se onda i da li se obračunavaju doprinosi, zdravstveno?
Npr. da za sve ove slučajeve angažovani ima neto po danu 2000 rsd. Ukoliko možete da ilustrujete
brojkama.
Unapred hvala.
Poštovani,
ИзбришиUkoliko lice angažovano po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima ne radi ceo mesec, odnosno radi samo nekoliko dana, ili, jedan dan, doprinosi se obračunavaju na isplaćenu naknadu, a ako je isplaćena naknada manja od srazmernog iznosa najniže zakonom propisane osnovice, onda na srazmeran iznos najniže osnovice. Obračunavaju se svi doprinosi, bez obzira na broj dana angažovanja. Zdravstveno osiguranje pokriva one dane za koje su plaćeni doprinosi, u obimu koji zavisi od prethodno provedenog vremena u osiguranju. To praktično znači da, ako ste, primera radi, lice angažovali 3 dana početkom meseca, pa ste ga ponovo angažovali krajem tog istog meseca, nakon isteka trećeg dana morate odraditi odjavu na osiguranje a zatim prijavu, kad ga ponovo angažujete. I tako svaki put. U međuvremenu, to lice podnosi prijavu na osiguranje na teret budzeta, odnosno osigurano je kao nezaposleno lice. Kod sledećeg angažovanja, prvo se odradi odjava sa osiguranja na teret budzeta, pa zatim prijava po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima. Hvala Vam na poverenju. Ako Vam se blog sviđa, podelite sadržaj na društvenim mrežama, pratite nas na istoimenoj Fejsbuk stranici.
Hvala
ИзбришиPoštovani pohvalio bih vas blog, jer je veoma uslužan i koristan. Samo tako nastavite. Zamolio bih vas da mi odgovorite na dva pitanja. Radim u hladnjači. Potpisao sam ugovor o radu 01.03.2016 na povremeno privremenim poslovima do 120 radnih dana,i stavkom: Radnik obavlja posao u smenama po 8 sati, 40 sati sedmično.
ОдговориИзбришиPrvo pitanje: Posto 5 dana ispunjava navedeni fond od 40 sati- da li sam u obavezi da radim vikendom, jer subotom povremeno radimo, a uskoro pocinje sezona, pa je u najavi da ćemo raditi i nedelje?
Drugo pitanje: Da li subote i nedelje spadaju u radne dane (ako ih radim), tj da li ih računam u tih 120 radnih dana ugovora?
Unapred zahvalan, Marko.
Poštovani,
ИзбришиPrvo bih želela da Vam se zahvalim na lepim rečima koje ste mi uputili. Prekovremeni rad je institut koji je vezan za radni odnos.Lica koja su angažovanapo ugovoru o privremenim i povremenim poslovima nisu dužna da na zahtev poslodavca rade duže od ugovorenog vremena za rad. E, sad, kakve su u praksi posledice toga kad odbijete, to je već druga priča. Takođe, po mom mišljenju, subote i nedelje koje se rade, moraju se računati u maksimalnih 120 sati, iako, čisto sumnjam da će poslodavac na to tako gledati. Ako Vam se blog sviđa, podelite sadržaj na društvenim mrežam,pratite nas i na istoimenoj Fejsbuk stranici. Svako dobrao Vam želim.
Da li lice koje zasniva radni odnos po Ugovoru o PPP ima pravo na godisnji odmor po novim izmenama zakona ,nakon mesec dana neprekidnog rada u drzavnoj sluzbi?
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиPravo na godišnji odmor je pravo iz radnog odnosa. Rad na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima nije radni odnos a lice koje je angažovano po osnovu ovog ugoovora nema status zaposlenog, iz čega proizilazi da lica angažovana po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima nemaju pravo na godišnji odmor.
Poštovani,
ОдговориИзбришиMolim za hitan odgovor. Da li lice kome je država poslodavac može da radi na istim privremenim i povremenim poslovima godinu dana, na istom radnom mestu??? Šta raditi i kako se pravno zaštiti u tom slučaju???I, dal li to lice ima pravo na godišnji odmor posle neprekidnog rada od tih godinu dana??? HVALA na odgovoru!
Poštovani,
ИзбришиLice koje je angažovano po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima ne može da radi iste poslove neprekidno godinu dana.Međutim, verujem da imate najmanje dva ugovora o privremenim i povremenim poslovima i da su njima navedeni različiti poslovi. To što Vi, faktički, radite iste poslove, je druga stvar. Poslodavac računa da se pokrio pravno ugovorom i da će angažovana lica, u slučaju inspekcijskog nadzora, dati izjavu da obavljaju poslove u skladu sa ugovorom.Ukoliko to nije tako, za pravnu zaštitu se možete obratiti Insektoratu za rad a možete i na sudu, dokazivati da je ugovor o privremenim i povremenim poslovima simulovan i da se, u stvari, radi o ugovoru o radu na određeno vreme. Međutim, savest mi nalaže, da napomenem, da se sve ovo teško dokazuje, naročito ako nemate neke pisane tragove da obavljate isti posao godinu dana. Prema Zakonu o radu, pravo na godišnji odmor je pravo iz radnog odnosa. Pošto obavljanje poslova po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima nije radni odnos, sledi da ta lica nemaju pravo na godišnji odmor. Ako Vam se blog sviđa i čini korisnim, podelite sadržaj na društvenim mrežama, preporučite nas i na drugi način. Ozančite da Vam se sviđa istoimena Fejsbuk stranica, pratite nas i preko društvenih mreža. Hvala.
Postovani,
ОдговориИзбришиda li dok radite pod ugovorom o privremenim i povremenim poslovima za to vreme treba redovno da se javljate na biro,da overavate karton,ili ne treba da budete na birou???hvala puno unapred
Postovani, koliko je najduzi period koji se moze raditi u kontinuitetu po ugovoru o provremenom i povremenom obavljanju poslova?
ОдговориИзбришиJa radim vec 10. Mjeseci i svaki mjesec mi produzuju ugovor samo sto mijenjaju opis posla iako ja obavljam iste poslove... kao sto ste vec naveli zbog zaobilazenja zakona... Da li ima odredjeni period npr. 1 ili 2 godine kada me moraju primiti i zakljuciti ugovor o radu?
Hvala pozdrav
Аутор је уклонио коментар.
ИзбришиNažalost, takva obaveza poslodavca ne postoji. Svako dobro Vam želim.
ОдговориИзбришиBlog je jako koristan i hvala vam što postoji. Pitanje: isti poslovi godinu dana i isti ugovori godinu dana na pp poslovima iako se kvartalno produžavaju, kod istog poslodavca, bez dana odmora iako, svaka radna subota, iako u ugovoru piše da mi je subota neradan dan!? Koja prava mi sleduju? Hvala
ОдговориИзбришиHvala Vam na podršci. Volela bih da mogu da Vaam kažem da imam rešenje, da imam čarobni štapić. ALi...Tako je to sa ugovorom o privremenim i povremenim poslovima. Samo nakon 120 dana samo promene opis posla i to je to. Nema godišnjeg odmora, nema prekovremenog rada, samo plaćeni sati. Ako smatrate da su Vaša prava povređena, možete se obratiti Inspektoratu za rad. Svako dobro Vam želim.
ИзбришиDa li možete da mi kažete kako se obračunavaju porezi i doprinosi kod zapošljavanja lica-nezaposlenih po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima? Da li se primenjuju iste stope kako i kod zaposlenih po osnovu ugoora o radu?
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиNa ugovorenu naknadu po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima koji je neposredno poslodavac zaključio sa nezaposlenim licem, porezi i doprinosi se obračunavaju po istim pravilima kao za zaradu, s tim, što se prilikom popunjavanja PPP PD prijave koristi OVP 150. Hvala Vam na poverenju. Ako Vam se blog sviđa, podelite sadržaj na društvenim mrežama. Pratite nas i na istoimenoj Fejsbuk stranici.
Postovani,
ОдговориИзбришиDa li dok radim pod ugovorom o privremenim i povremenim poslovima mogu da se prijavim na biro rada i da li sam u obavezi da obavestim poslodavca.
Unapred hvala na odgovoru.
Poštovani,
ИзбришиLica koja su pre zaključenja ugovora o privremenim i povremenim poslovima bila u evidentirana kod NSZ kao nezaposlena, ostaju u toj evidenciji, u pasivnom statusu. Međutim, nema mogućnosti da se lica koja nisu bila evidentirana kao nezaposlena pre zaključenja ugovora o privremenim i povremenim poslovima, upišu u tu evidenciju nakon zaključenja ugovora o privremenim i povremenim poslovima. Svako dobro Vam želim. AKo Vam se ovaj sadržaj sviđa, podelite na društvenim mrežama. Hvala.
kada se radnik na PP poslovima povredi na radu koja su njegova konkretna prava, ima li pravo na nadoknadu jer se povredio na radu
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиLice koje je angažovano po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, u slučaju povrede na radu, ima pravo na zdravstvenu zaštitu u vezi sa povredom na radu. U tom smislu, obavezno je popunjavanje tzv. povredne liste. Medjutim, ova lica nemaju pravo na naknadu zarade za vreme privremene sprečenosti za rad koja je nastala kao rezultat povrede na radu.
Da li stomatolog koji re uredno prijavljuje na birou rada moze biti angazovan po ugovoru o privremenim i povremenim i povremenim poslovima u nekoj privatnoj stomatoloskoj ordinaciji?
ОдговориИзбришиDa li u tom slucaju zadrzava status nezaposlenog lica na Birou rada?
Poštovani,
ИзбришиStomatolog, kao i bilo koje nezaposleno lice, može biti angažovan po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima. Kada se nezaposleno lice angažuje po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima, to lice se u evidenciji nezaposlenih lica stavlja u tzv. pasivni status.Drugo je pitanje da li je posebnim propisima o stomatološkoj praksi dozvoljeno angažovanje po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, i, ako jeste, u kom obimu i u kojim situacijama, u šta se ovom prilikom ne bih upuštala.
Postovani,
ОдговориИзбришиotac mi ima jos oko 2 godine do punog staza i sada je zaposlen preko PP ugovora. Da li ima pravo na naknadu u trajanju od 24 meseca kao po zakonu o radu, u slucaju prekida? I da li ce kao prepreka ostvarivanju tog prava biti sto mu poslodavac nije uplatio dve godine staza, preduzece je sada u stecaju?
Poštovani,
ИзбришиTeško je odgovoriti precizno na osnovu ovih podataka. Ako Vaš otac ispunjava uslov za penziju za manje od dve godine, bez obzira na godine radnog staža, onda ima pravo na novčanu naknadu u trajanju od 24 meseca, odnosno do odlaska u penziju. Ako Vam se blog sviđa, podelite link. Hvala.
Poštovani,
ОдговориИзбришиDa li imam prava na godišnji odmor pošto imam ugovor o privremeno povremenom poslu 2 i po godine??
Poštovani,
ОдговориИзбришиDa li imam prava na godišnji odmor pošto imam ugovor o privremeno povremenom poslu 2 i po godine??
Poštovani,
ОдговориИзбришиDa li imam prava na godišnji odmor pošto imam ugovor o privremeno povremenom poslu 2 i po godine??
Poštovani, da li imam prava na godišnji odmor dok sam pod ugovorom na privremeno povremeni posao(2 i po godine sam na gore pomenuti ugovor)
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиMoram da Vam odam priznanje na upornosti :). Takođe, moram da kažem da je na ovo pitanje već odgovoreno u prethodnim komentarima.Dakle, ugovor o privremenim i povremenim poslovima nije radni odnos i tako angažovano lice nema pravo na godišnji odmor, budući da Zakon o radu ovo pravo daje samo zaposlenima, tj. onim licima koja rade po osnovu ugovora o radu. Svako dobro Vam želim. Ako Vam se blog sviđa, podelite sadržaj na društvenim mrežama, pomozite da i drugi čuju za nas. Pratite nas i na istoimenoj Fejsbuk stranici.Hvala.
Poz citao sam sve primere gore u vezi PP ugovora . Radim preko 4 godine isti posao samo eto koriste te rupe u zakonima pa nas izrabljuju. Imam ugovor na fiksnu platu za ispunjenje fonda sati. Zanima me
ОдговориИзбриши1 . Da li je fond sati uvek 176 ili varira od meseca do meseca (ako ima 21 radni dan onda je 168 ,ako ima 23 onda 184) i
2. Da li je poslodavac u obavezi da postuje fond sati ili moze da dodaje preko fonda koliko zeli, kao i nocni rad(22-06) i naravno nista ne plati preko. Posto mi prave raspored preko fonda sati uvek i smene koje pocinju pre 6 ujutru a zavrsavaju se posle 22h
Poštovani,
ИзбришиFond sati se razlikuje od meseca do meseca, u zavisnosti koliki broj radnih dana ima u mesecu. Ukoliko je ugovor zaključen tako da je naknada definisana u fiksnom iznosu, trebalo bi da se poštuje broj sati. Mada, trebalo bi detaljno pročitati ugovor, odnosno sve zavisi od toga kako je ugovoreno vreme izvršenje posla. Naknada po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, po pravilu, se ugovara po radnom času, tako se ostavlja otvorena mogućnost da fond sati koje je angažovani radio bude veći od mesečnog fonda sati kao i da angažovanom licu svi radni sati budu plaćeni, i, sve je u skladu sa ugovorom i zakonom.Proučite dobro Vaš ugovor, pa tek nakon toga delujte.Hvala Vam na poverenju. Ako Vam je blog bio od koristi podelite link na društvenim mrežama, omogućite da i drugi čuju za nas. Možete nas pratiti i na istoimenoj Fejsbuk stranici. Hvala.
Da fiksna plata a stavka u ugovoru glasi :
ИзбришиZa kvalitetno i blagovremeno obavljeni posao blablabla obavljanje posla radnik ce dobiti xxx naknadu za pun fond radnih casova provedenih na radu
Ne pise koliko precizno sati niti nocni rad
Pun fond sati se, kao što rekoh, razlikuje od meseca do meseca, zato se ne upisuje cifra. Ako je ugovorom definisana naknada za pun fond sati, smatram da sati provedeni na radu preko punog fonda sati za taj mesec treba da budu plaćeni i to tako što se fiksna nadoknada podeli sa brojem sati u tom mesecu, na koji način se dobija cena po radnom satu, po kojoj treba da budu plaćeni svi sati preko punog fonda sati za taj mesec. Lica angažovana po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima nemaju pravo na dodatak za prekovremeni i noćni rad, ali, svakako, imaju pravo da im svaki radni sat bude plaćen.
Избришиda ali poslodavac to ne radi,pise kolika je naknada po mesecu za pun fond sati ali nema reci o placanju za nocni rad niti za sati preko fonda,tj uvek radim vise od fonda sati a ne placa se,kakva su moja prava? u pitanju je aerodrom i oni to rade sa velikim brojem ljudi
ИзбришиPostovani,
ОдговориИзбришиHvala Vam na odgovoru.
Ja sam pogresne informacije dao vezano za komentar 7/11/2016.
Otac ima 38 godina radnog staza i trenutno je na PP ugovoru. Da li moze po tom osnovu da ostvari tu naknadu i kako? Ne po godinama starosti vec po godinama staza?
Unapred zahvalan
Poštovani,
ИзбришиLica koja su angažovana na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima imaju pravo na naknadu za vreme nezaposlenosti. U slučaju Vašeg oca, ta naknada bi se primala do do 24 meseca, budući da mu nedostaje do 2 godine do ispunjavanja jednog od uslova za starosnu penziju. Potrebno je da Vaš otac u treutku kada puni 40 godina staža ima najmanje 60 godina života, odnosno 57 godina života, ukoliko uslov koji se tiče staža ispunjava u 2018. godini. Vodite računa da li su za svih 38 godina staža koje pominjete uplaćeni doprinosi i da li je podnet obrazac M-4. Hvala na poverenju. Podelite link bloga sa prijateljima, ako sam Vam bila od pomoći. Hvala.
Radim kao radnik obezbeđenja već 15 meseci na PP poslovima, odnosno već treći ugovor o PP poslovima. Na prvom ugovoru je pisalo radnik obezbeđenja, na drugom vatrogasac a na ovom trećem opet radnik obezbeđenja a za sve to vreme obavljam isti posao na istoj poziciji. Ali to me i ne brine toliko. Ono što mi nije jasno je to da bez obzira koliko zaradim (25.000-35.000) firma mi na račun uplati bukvalno samo jednu dnevnicu (1.300 din) i prevoz a ostatak sume, takođe na račun, mi uplati privatno lice. Hoće li taj način uplate odraziti na moj radni staž i doprinose? Zbunjen sam!
ОдговориИзбришиTakođe me zanima imaju li radnici na PP poslovima pravo na platnu listu?
Poštovani,
ИзбришиVerujte da sam i ja zbunjena. Pretpostavljam da se ovde radi o izbegavanju plaćanja porez i doprinosa. Lica angažovana na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima su obavezno osigurana i plaćaju se sva tri doprinosa, PIO, zdravstvo i nezaposlenost. S tim u vezi, vreme provedeno na radu po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima računa se u penzijski staž. Međutim, s obzirom na ovo što ste rekli, savetujem Vam da proverite svoju prijavu na osiguranje, u Fondu PIO, RFZZO ili preko Centralnog registra. Takođe, ukoliko nemate zdravstvenu knjižicu kontinuirano po ovom osnovu, bojim se da se doprinosi ne uplaćuju na ceo iznos. Obaveza dostavljanja platnog listića za ova lica nije propisana Zakonom o radu, što ne znači da nemate pravo da od poslodavca, ili, na jedan od gore navedenih načina, dobijete sve informacije o svom statusu.Hvala Vam na poverenju. Ako Vam se ovaj blog čini korisnim, podelite link na društvenim mrežama, preporučite nas i na drugi pogodan način. Hvala Vam unapred.
Аутор је уклонио коментар.
ОдговориИзбришиPoatovani, zelim prvo da pohvalim Vad blog kao jako koristan. Potrebna mi je Vasa pomoc jer vec duze vreme niko ne zna da mi odgovori na pitanje. Moj status je raseljeno lice sa Kosova I Metohije I vec 13 god. primam privremenu naknadu koja iznosi 8 500 rsd. kao I redovno uplacivanje doprinosa. Moje pitanje je da li ja imam pravo da radim na p.p.poslovima a da zadrzim svoj status, kako ne bih izgubila pravo na naknadu posle isteka rada na p.p.poslovima. Hvala unapred I nadam se da ste me razumeli.
ОдговориИзбришиPoštovana Ana,
ИзбришиNe bih sa sigurnošću znala da Vamodgovorim na ovo pitanje. Moje je mišljenje da bi ste mogli da radite za naknadu koja u zbiru sa ovih 8500,00 dinara, ne bi prelazila iznos najniže osnovice. Međutim, pokušaću da utvrdim kod nadležnih institucija da li sam u pravu, pa ću ovde napisati šta saznam. AKo Vam se blog sviđa, podelite linka preko Vaših naloga na društvenim mrežama, pomozite naš rad, bila bih Vam zahvalna. Takođe nas možete pratiti i na istoimenoj Fejsbuk stranici. Hvaka unapred.
Hvala Vam I nadam se da necete zaboraviti.
ИзбришиHvala Vam I nadam se da necete zaboraviti.
ИзбришиАутор је уклонио коментар.
ОдговориИзбришиАутор је уклонио коментар.
ОдговориИзбришиPoštovani, da li lice koje ima zaključen ugovor o pp poslovima na nepuno radno vreme u jednoj firmi ima pravo da zaključi ugovor o radu na puno radno vreme sa drugim poslodavcem, budući da prvi ugovor se ne tretira kao ugovor o radu? sa druge strane, prema čl. 197 Zakona o radu izgleda kao da to nije moguće, pa sam u dilemi.
ОдговориИзбришиHvala unapred i svaka čast na blogu, dosta je informativan i ima korisnih informacija
Poštovani,
ИзбришиOdgovor je, ne. Ugovor o privremenim i povremenim poslovima može zaključiti lice koje je u radnom odnosu samo ako radi nepuno radno vreme.U ovom slučaju, mogao bi se, umesto ugovora o privremenim i povremenim poslovima, zaključiti ugovor o dopunskom radu. Hvala Vam na poverenju i lepim rečima. Ako Vam se blog sviđa i čini korisnim, podelite link preko Vaših naloga na društvenim mrežama, pomozite da i drugi čuju za nas, pomozite naš rad. Unapred hvala i svako dobro,
Postovani,
ОдговориИзбришиda li posle godinu dana rada na privremenim i povremenim poslovima imam prava na naknadu sa Biroa ili mi moramo da radimo duze obzirom da nam se racunaju samo radni dani?
Poštovani,
ИзбришиNe morate da radite duže pošto se prilikom isplate ugovrene naknade za privremene i povremene poslove primenjuju odredbe Zakona o doprinosima koje se odnose na primenu najniže osnovice. Doprinosi su plaćeni na pun iznos najniže osnovice za ceo mesec, te možete ostvarivati sva prava iz osiguranja za slučaj nezaposlenosti. Hvala na poverenju. Ako Vam se blog čini korisnim, podelite sadržaj na društvenim mrežama, pratite nas i na Fejsbuk stranici https://www.facebook.com/Porezi-Pravo-Praksa-906443449433859/.Hvala Vam što ćete pomoći naš rad.
Poštovani,ako je lice u 2015,toj godini radilo na privremeno povremenim poslovima po ugovoru koji je yajljucen recimo na 4 meseca gde pise da ce lice raditi samo 10 dana mesecno po 8 casova,kako se popunjava m4 i overava staz? Je li se ne upisuje broj meseci 4 ( ugovor jeste na 4 meseca ali po 10 dana mesecno),nego je on radio 40 dana za ta 4 meseca pa mu se upisuje 1 mesec i 10 dana?
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиAko je ugovor zaključen neposredno sa poslodavcem i ne radi se o licu mlađem od 26 godina koje je na redovnom školovanju, mišljenja sam da se upisuje 4 meseca. Ovo, s toga, što se prilikom isplate ugovorene naknade za privremene i povremene , u skladu sa Zakonom o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, primenjuju odredbe zakona o najnižoj osnovici. U konkretnom slučaju, smatram da se doprinosi plaćaju na pun iznos najniže osnovice i da se ovakav angažman može upodobiti sa radnim odnosom sa nepunim radnim vremenom. Uostalom, merodavna je prijava na osiguranje, ako je prijavljen na 4 meseca, to je to. Ako Vam se blog sviđa i čini korisnim, podelite link preko Vaših naloga na društvenim mrežama, pomozite naš rad. Pratite nas i na istoimenoj Fejsbuk stranici https://www.facebook.com/Porezi-Pravo-Praksa-906443449433859/. Unapred hvala.
Postovani, koliko meseci i kom iznosu prima naknada sa biroa, ako sam 1 godinu bila angazovana na privremenim i povremenim poslovima? Da li je poslodavac duzan da mi omoguci slobodan dan za slavu? Hvala
ОдговориИзбришиPoštovana,
ИзбришиNaknada se prima 3 meseca. Osnovica za obračun naknade je prosečna zarada u prethodnih 12 meseci, koji prethode mesecu u kome je prestalo osiguranje.Ako zarada nije isplaćena ili je isplaćena u iznosu nižem od osnovice na koju je obračunat doprinos za obavezno osiguranje za slučaj nezaposlenosti, osnovicu za obračun naknade čini osnovica na koju je obračunat doprinos a ako u tom periodu nije obračunat ni doprinos naknada se utvrđuje u najnižem iznosu. Najniži iznos naknade je 80% od iznosa minimalne zarade. Hvala Vam na poverenju. Ako Vam se blog sviđa, podelite link na društvenim mrežama, pomozite naš rad, pratite nas i na našoj Fejsbuk stranici https://www.facebook.com/porezipravopraksa/
Postovani, to da lice koje je na PP ugovoru nema pravo na odmor smo apsolvirali, ali da li ima upisan radni staz? Radi se o nezaposlenom licu koje ima PP ugovor vec 10 meseci.
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиIma pravo na penzijski staž. Ako radi pun fond sati, imaće deset meseci penzijskog staža. Hvala Vam što nas pomno čitate. Podelite link na društvenim mrežama, pratite nas na našoj Fejsbuk stranici, pomozite naš rad.Hvala.
Poštovani, da li biste mi pojasnili stavku zdravstvenog osiguranja kada je lice angažovano ugovorom o PPP. Da li lice ima pravo da sa novodobijenom zdravstvenom knjižicom npr.održava trudnoću u dispanzeru, leči se kod npr dermatologa i slično? I da li isto važi kada je lice angažovano ugovorom o delu? unapred zahvalna
ОдговориИзбришиRadila sam u firmi po ugovoru o privremeno povremenim poslovima. U ugovoru je stajalo radno vreme od 8 do 16 casova, medjutim moje radno vreme je bilo mnogo duze cak i subotom. Redovno radno vreme mi je placeno a prekovremeni rad nije. Da li imam pravo da sudskim putem trazim da mi se plati rad preko radnog vremena, sobzirom da imam dokaz da sam radila duze. Da li to potrazivanje moze da bude kao prekovremeni rad ili kao redovan rad, sobzirom da svaki rad mora da plati?
ОдговориИзбришиPoštovana,
ИзбришиUkoliko imate dokaz da ste radili duže i da Vam taj rad nije plaćen, smatram biste mogli to svoje pravo da ostvarite. Po mom mišljenju, ti sati se plaćaju kao redovan rad. U svakom slučaju, ako se odlučite na tužbu, angažujte advokata kome su ovakve situacije specijalnost. Hvala Vam što nas čitate. Ako Vam se blog sviđa, podelite link na društvenim mrežama, pomozite i Vi nama. Možete nas pratiti i na istoimenoj Fejsbuk stranici. Hvala.
Postovani.Imam potpisan ugovor o PPP.,i to u javnom sektoru.Trudna sam,pa me interesuje da li imam pravo na trudnicko bolovanje,a zatim i na porodiljsko.I da li zakon stiti žene koje su trudne.Hvala unapred na odgovoru
ОдговориИзбришиPoštovana,
ИзбришиŽao mi je što moram da Vas razočaram: lica angažovana na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima nemaju ni jedno od nabrojanih prava. U pripremi je novi nacrt Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom i ima nekih indicija da će tim novim zakonom i ovoj kategoriji biti priznato pravo na naknadu za vreme porodiljskog odsustva ali, ipak, u nešto užem obimu, od onog na koji imaju pravo porodilje koje su u radnom odnosu. U svakom slučaju, svako dobro Vam želim u životu i radu a naročito u novoj ulozi koja Vas očekuje. Pratite nas i na društvenim mrežama, podelite link ako Vam se sviđa i čini korisnim. Hvala.
Poštovani, da li biste mi pojasnili stavku zdravstvenog osiguranja kada je lice angažovano ugovorom o PPP. Da li lice ima pravo da sa novodobijenom zdravstvenom knjižicom npr.održava trudnoću u dispanzeru, leči se kod npr dermatologa i slično? I da li isto važi kada je lice angažovano ugovorom o delu? unapred zahvalna
ОдговориИзбришиPoštovana,
ИзбришиObim prava iz zdravstvenog osiguranja nije isti za lica koja su u radnom odnosu i lica koja su angažovana po ugovorima koji se smatraju radom van radnog odnosa. Najvažnija razlika je u tome što lica koja nisu u radnom odnosu nemaju pravo na naknadu za vreme privremene sprečenosti za rad, tj. nemaju plaćeno bolovanje. Međutim, imaju sva prava koja se tiču zdravstvene zaštite, pod uslovom da su doprinosi plaćeni bar na minimalnu osnovicu. I kod ugovora o privremenim i povremenim poslovima kao i kod ugovora o radu, da bi se ostvario pun obim zdravstvene zaštite, potrebno je ostvariti uslov u pogledu prethodnog staža osiguranja. Nephodan uslov je 3 meseca staža osiguranja neprekidno, odnosno 6 meseci sa prekidima, u poslednjih 18 meseci. Lica koja ne ispunjavaju ovaj uslov ostvaruju pravo na zdravstvenu zaštitu u slučaju povrede na radu i profesionalne bolesti kao i slučaju hitnih medicinskih intervencija a lica u radnom odnosu i pravo na naknadu za vreme privremene sprečenosti za rad u visini minimalne zarade. Trudnice i porodilje imaju pravo na pun obim prava na zdravstvenu zaštitu, bezuslovno. Hvala što nas čitate. Pratite nas i na istoimenoj Fejsbuk stranici, podelite link preko Vaših naloga na društvenim mrežama, pomozite naš rad. Hvala.
Postovani, nalazim se na zavodu kao tehnoloski visak, tri meseca. Imam li pravo zakljuciti ugovor o privr povr poslovima
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиMožete da zaključite ugovor o privremenim i povremenim poslovima. Ukoliko ste korisnik novčane naknade, isplata naknade se obustavlja za vreme angažovanja po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima. Po prestanku angažovanja, nastavlja se isplata novčane naknade, za preostalo vreme za koje je priznata a nije isplaćena, ako se prijavite NSZ i podnesete zahtev za ostvarivanje tog prava, u roku od 30 dana od dana prestanka osiguranja. Hvala Vam na poverenju. Ako Vam se blog sviđa, podelite nešto od sadržaja preko Vašeg naloga na Fejsbuku ili nekoj drugoj društvenoj mreži, pomozite naš rad. Pratite nas i na našoj Fejsbuk stranici. Hvala Vam unapred.
Postovani zaposlenen sam u jednoj firmi na pp ugovor,imao sam povredu na radu,ispostovana je svaka procedura zastite na poslu rukavice itd,nisam se povredio mojim nemarom,da li ja imam pravo na bolovanje i novcanu nadoknadu stete za taj vremenski period,jer sam povredio ruku i samostalno nisam mogao da funkcionisem.Unapred hvala na odgovoru.
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиNažalost zdravstveno osiguranje lica koja obavljaju privremene i povremene poslove ne uključuje pravo na plaćeno bolovanje. Što se tiče naknade štete ona, eventualno, može da se ostvari od neke osiguravajuće kuće, ukoliko ste se Vi lično, ili preko poslodavca, osigurali od ovakvog rizika. Takođe, i od poslodavca, ukoliko nisu ispoštovane procedure zaštite na radu. Hvala Vam na poverenju. Preporučite nas na društvenim mrežama. Svako dobro i hvala.
poštovani da li mi možete reci šifru koju unosimo kad popunjavamo ppp-pd obrazac za lica na privremenim i povremenim poslovima. Za zaposlene je 1 01 101000 ne verujem da idemo na to pretpostavljam da ima posebno za njih ali ne mogu naci. Unapred hvala
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиSve šifre vrste prihoda su navedene u tekstu iznad, kao i situacije u kojima se primenjuju. 1 01 150 00 0, je za lica koja su zaključila ugovor neposredno sa poslodavcem, osim ako se radi o licima koja su mlađa od 26 godina i nalaze se na redovnom školovanju. Pretpostavljam da je to najčešći slučaj.Pratite nas i dalje i preporučite i drugima. Pozivam Vas da se uključite sa komentarima i na našoj Fejsbuk stranici.Hvala.
Postovani molim informaciju o zdravstvenom osiguranju..u gore navedenim postovima i pitanjima o PP ugovorila videla sam sve bitne informacije..moj muz radi vec cetiri ipo godine u preduzecu na tu vrstu ugovora i to nije ok ali sta sad.ono mene zanima je overa zdtavstvene knjizice .on i moju knjizicu overava u svojo firmi sa povremenim prekidima jer sam i ja povremeno radila .e sada od pre tri meseca meni nije uplaceno socijalno ..za prosli ugovor koji je po obicaju ttajao tti meseca njemu jeste meni nije..imamo nove knjizice i upitom elektronskim na stranici rfzo vidim da nema overe.da ne komplikujem molim vas da mi odgovorite da li je firma u obavezi da meni kao nezaposlenoj supruzi isto overi knjizicu zdtavstvenu kao i njemu koji je radnik..dok traje ugovor i tako svaka tri meseca vec dugo godina..hvala
ОдговориИзбришиDa dodam samo muz mi ima 59god.ja 53..radi kao nezaposleno lice sa nacionalne sluzbe za zaposljavanje su nam rekli da bi firma trebala i meni kao clanu porodice da overi knjizicu ako neradim..tako je do sada bilo hvala
ИзбришиPoštovana,
ИзбришиUkoliko ste nezaposleni i niste ni na koji način radno angažovani, niti imate drugih prihoda, ili imovine, npr. zemlju, možete svoje zdravstveno osiguranje regulisati preko supruga, tj. uraditi zdravstvenu knjižicu. Hvala na poverenju. Pratite nas i dalje i preporučite i drugima.
Postovani,
ОдговориИзбришиJa sam na Ugovoru o privremenim i povremenim poslovima u jednoj javnoj ustanovi,i imam pitanje u vezi naknade troskova prevoza na rad i sa rada.Kako da se pored neto naknade koju primam taj trosak definise i kako pri odraditi odracun sa tim. Da li u sklopu neto naknade koju primam ili zasebno kao za putne troskove stalnih zaposljenih lica?
Poštovana,
ИзбришиPrema odredbi člana 13. stav 2. Zakona o porezu na dohodak građana, pod zaradom, u smislu ovog zakona, podrazumeva se i ugovorena naknada i druga primanja koja se ostvarujue obavljanjem privremenih i povremenih poslova na osnovu ugovora zaključenog neposredno sa poslodavcem, kao i na osnovu ugovora zaključenog preko omladinske ili studentske zadruge, osim sa licem do navršenih 26 godina života, ako je na školovanju u ustanovama srednjeg, višeg i visokog obrazovanja. Prema odredbi člana 18. stav 1. tačka 1. istog Zakona ne plaća se porez na zarade po osnovu naknade troškova prevoza za dolazak i odlazak sa rada -do visine cene mesečne pretplatne karte u javnom saobraćaju, odnosno do visine stvarnih troškova prevoza, a najviše do 3.666 dinara.
Prema odredbi člana 18. stav 2. zakona, ne plaća se porez na zarade na primanja iz stava 1. tačka 1. do 4. ovog člana koja ostvaruju lica koja nisu u radnom odnosu a za svoj rad ostvaruju prihode za koje su obveznici poreza na zarade.
Iz napred navedenog proizilazi da se naknada troškova prevoza licima koja obavljaju privremene i povremene poslove obračunava na isti način kao i licima koja su u radnom odnosu, dakle, odvojeno od ugovorene naknade i uz primenu propisanog poreskog oslobođenja. Ako Vam se blog sviđa, preporučite nas i drugima, podelite link nadruštvenim mrežama, pratite nas i na istoimenoj Fejsbuk stranici.Hvala.
Radim na PP ugovoru poslednje 2,5 godine naravno uz menjanje naziva radnog mesta,imam neoborive dokaze u vidu radnih lista i svedoka da radim na istom radnom mestu poslednje cetiri godine koje osnovna delatnost poslodavca.Da li kroz sudski proces mogu traziti ugovor na neodredjeno i rzliku u plati koja je upola manja na istom kolege na istom radnom mestu?Unapred zahvalan...
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиU načelu, da. Za radni odnos je dovoljan faktički rad. Međutim, svaki takav proces, zahteva da se prvo prouče ugovori, osnivački akt poslodavca i sistematizacija radnih mesta, ako postoji, zbog čega se pouzdan ugovor na ovakvo pitanje ne može dati ovim putem. S tim u vezi, savetujem Vam da se u takav proces ne upuštate bez iskusnog advokata. Hvala na čitanju. Pratite nas i dalje, preporučite nas i drugima, šerujte, lajkujte stranicu... Hvala.
POSTOVANI.Cemu zakon o radu,cemu zakon o uzbunjivacima,prebacite celu Srbiju na P.P.ugovore pa da svi budemo jednaki za isti rad ista plata i uslovi,kako pise u ustavu.Nije lepo da obeshrabrujete ljude da se bore za osnovna prava i egsistenciju.Ako mi i nase porodice ne trebamo Vasim nalogodavcima i Vama mozda cemo trebati nekoj Nemackoj ili Kanadi.Nije samo pravda u rukama poslodavaca i vlastodrzaca moze biti i u rukama malog obespravljenog coveka.
ИзбришиPoštovani Super Strasni,
ИзбришиZaista mi je žao što sam Vas razbesnela ili razočarala.Nije mi to bila namera. Kao što mi nije bila namera da, kao što kažete, obeshrabrujem ljude da se bore za svoju egzisetenciju. Samo se radi o tome da nastojim biti realna i poštena i ne želim da bilo kome govorim da je lako nešto što nije lako. Lako bi bilo svakome dati odgovor koji želi da čuje, ali, ako se danas-sutra razbije o stvarnost, ne želim da budem zato odgovorna. Tužba je svakom na raspolaganju, ja najbolje znam kako su poslodavci perfidni i kako se sve frizira dokumentacija, i neodgovorno i nepošteno bi bilo upućivati nekog na sudski proces i obećavati mu siguran uspeh a da se nismo upoznali s dokumentacijom. Znate, sudski postupci koštaju a plaćaju ih oni koji nisu uspeli u sporu. Nemam ništa protiv socijalne borbe ni socijalne pravde, naprotiv, podržavam svakog onog ko ima hrabrosti, znanja i snage za to. Želim Vam svako dobro u životu, radu i ostvarenju Vaših ideala.
radim vec 10 godina u jednoj firmi i to sve pod ugovorom na po mesec dana... 6 godina sam radio pod ugovorom o delu i 4 godine pod ugovorom o privremenim i povremenim poslovima... da li imam pravo da tuzim firmu posto ne moze duze od 120 radnih dana u godini pod ugovorom o pp da se radi a ja sam vec 4 godine pod tim ugovorom i ako imam pravo da tuzim firmu sta bih dobio time?
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиI za Vas je sličan ugovor, kao i za prethodnog posetioca. Bez uvida u ugovore, osnivački akt poslodavca i akt o sistematizaciji radnih mesta, ne može se dati pouzdan odgovor. Ograničenje od 120 dana važi za iste poslove, pretpostavljam da se opis poslova u ugovorima menja. Bitno je i da li se može dokazati da se faktički radili iste poslove sve vreme. To je teška stvar za dokazivanje. A, šta biste dobili? Pa, možda da Vam se taj period rada prizna kao radni odnos, i da kao takav egzistira i ubuduće.Međutim, kao što znate i radni odnos se može raskinuti...U svakom slučaju, i Vama, kao i prethodnom posetiocu, preporučujem da se u taj poduhvat ne upuštate bez advokata, kao i da dobro razmislite šta biste dobili a šta izgubili. Hvala na poverenju. Pomozite naš rad, podelite sadržaj na društvenim mrežama, pridružite se našoj Fejsbuk stranici. Hvala.
uopste mi se ne menja opis posla,sve pod istim ugovorom radim tih 4 godine i sve ugovore imam kod sebe... svaki ugovor mi je na istom radnom mestu i bez prekida,potpisujem na svakih mesec dana...
ИзбришиPa u tom slučaju, obratite se, za početak, inspekciji rada. Predočite im situaciju i saslušajte šta oni imaju da Vam kažu povodom toga.
ИзбришиАутор је уклонио коментар.
ОдговориИзбришиPOSTOVANI RADIM KAO RADNIK OBEZBEDJENJA U JEDNOJ AGENCIJI I ZAPOSLEN SAM VEC DVE IPO GODINE NA UGOVORE OD PO 3-4 MESCA. U UGOVORU STOJI DA MI JE SATNICA 85 DINARA PO RADNOM SATU I TO SE NE MENJA OD POCETKA POTPISIVANJA PRVOG UGOVORA IMAM 30 GODINA DA LI JE TO MOGUCE ZAKONSKI? A PRI TOM SAM LICE SA INVALIDITETOM OD 40 PROCENATA. DA LI JE MOGUCE PREDUZETI NESTO PO TOM PITANJU? I KOJA SU MOJA PRAVA U OVOM SLUCAJU? HVALA UNAPRED
ОдговориИзбришиPOSTOVANI U PREDHODNOM PITANJU SAM ZABORAVIO DA NAGLASIM DA SAM ZAPOSLEN PREKO OMLADINSKE ZADRUGE
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиMinimalna cena rada koju utvrđuje Socijalno-ekonomski savet odnosi se samo na zaposlene, tj. lica koja su u radnom odnosu, ne, i na lica angažovana po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima. Imajući u vidu da ste lice sa invaliditetom i da je propisana obaveza poslodavaca koji imaju više od 20 zaposlenih da zapošljavaju osobe sa invaliditetom, savetujem Vam da pratite tu vrstu oglasa, možda na taj način uspete da zaključite ugovor o radu na neodređeno vreme. Obzirom da imate 30 godina
Postovani,
ОдговориИзбришиOd 2010 godine radim na privremeno povremenim poslovima . Svakih 120 ndana poslodavac samnom zakljuci novi ugovor sa drugacijim opisom radnog mesta. Medjutim poslednja dva ugovora sam dobila potpuno ista tacnije zakljucila sam novi ugovor koji je ostao ne promenjen fakticki ja sam ostala na istom radnom mestu i nakon 120.
Kakva su moja prava obzirom da imam dva ista vezana ugovora na PP bez prekida sa istim opisom poslova na istom radnom mestu. Napominjem da se radi o drzavnoj firmi.
Poštovana,
ИзбришиMožete se obratiti inspekciji rada. Zakonom nije predviđena mogućnost prerastanja ugovora o privremenim i povremenim poslovima u radni odnos, ali postoji prekršajna odgovornost poslodavca.
Postovani, da li lice koje je angazovano na obavljanju privremenih i povremenih poslova ima pravo na bolovanje usled povrede na radu?
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиIma pravo na odustvo sa rada, tj. ima opravdanje zašto je odsustno ali nema pravo na novčanu naknadu za vreme privremene sprečenosti za rad. Hvala Vam na poverenju. Širite dalje, šerujte, tvitujte... Hvala i svako dobro.
Poštovani, radio sam u Poreskoj upravi po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima 1 godinu i 7 meseci (2007-2009), bio sam prijavljen kao pravnik sa višom stručnom spremom i obavljao administrativne poslove. U međuvremenu sam postao diplomirani pravnik, od jula 2015. godine sam pripravnik-volonter u jednoj advokatskoj kancelariji i u planu je polaganje pravosudnog ispita. Zanima me, da li imam pravo da polažem državni stručni ispit?
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиKoliko ja znam nema mogućnosti da polažete državni ispit, jer je za polaganje državnog ispita neophodno da budete u radnom odnosu u državnm organu, odnosno potrebno je da postoji obaveza polaganja stručnog ispita u skladu sa Uredbom. Jedini slučaj kad se državni stručni ispit može polagati bez ustanovljene obaveze jeste polaganje stručnog ispita od strane lica koja su zaključila ugovor o stručnm usavršavanju i osposobljavanju radi polaganja državnog stručnog ispita.Hvala Vam na čitanju. Možete nas prtiti i na našoj fejsbuk strnici a možete i podeliti sadržaj bloga na Vašoj fejsbuk stranici ili na drugim društvenim mrežama, ako mislite da je vredno Vaše preporuke. Hvala.
Државни стручни испит могу полагати и лица заинтересована за рад на пословима за чије обављање је потребан положен државни стручни испит, уколико имају најмање једну годину радног искуства у струци о чему, уз захтев за полагање државног стручног испита, прилажу доказ – потврда послодавца.
Избришиpozdrav.radim u drzavnoj firmi neprekidno 13 meseci na PPP.u ugovoru stoji opis posla,a u drugoj tacki,povremeno i druge poslove.istekao mi ugovor 30.09. i nije produzen jos.,a i dalje radim i dobijam naloge za rad.kaze da ce da nas ustupe nakoj agenciji.kakva su moja prava,advokati me savetuju da podnesem tuzbu.navodno oni kazu da mogu tuzbom da se izborim za stalno radno mesto.hvala.
ОдговориИзбришиda dopunim,cetiri dana dobijam nalog za rad ,bez potpisanog ugovora,i danas stize ugovor o delu koji obuhvata period od 01.10.u dilemi sam da li da ga potpisem ili se obratim sudu.
ОдговориИзбришиDa li se licima koji su na PPP placaju doprinosi dok su na bolovanju ili se ne uplacuje nista dok se ne vrate na posao i pocnu da primaju platu? Tj. da li sam radnik mora da plati doprinose za to vreme za koje nije radio? Zanima me da i da li doktor treba da otvori bolovanje ili to nije potrebno(pitam zato sto mi je doktor rekao, bar koliko sam ga ja razumeo, da se ugovorcima ne otvara bolovanje). Hvala
ОдговориИзбришиPostovani, pitanje je sledece od 01. januaru 2013godine-do 28.02.2013 sam imala radnika o privremenim i povremenim poslovima i za januar posto nije imao sate nismo platili poreze i doprinose na najnizu osnovicu a za februar smo uredno platili.Da li postoji mogucnost da se sada to isplati za januar 2013 i na koji nacin .Hvala
ОдговориИзбришиPoštovana,
ИзбришиPostoji mogućnost da se to sada isplati. Obračun izvršite na osnovicu koja je važila za taj mesec, podnesite poresku prijavu PPP PD, birajte vrstu prijave po članu 182b Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, obračunajte kamatu od dana dospeća ( poslednji dan narednog meseca u odnosu na mesec za koji se vrši obračun) do dana plaćanja (polje 1.4. poreske prijave) a obračunatu kamatu upišite u polje "kamata". Podnošenjem prijave na ovaj način i plaćanjem doprinosa izbegavate prekršajnu odgovornost. Hvala Vam na poverenju. Ako Vam se blog sviđa, šerujte link na društvenim mrežama. Preporučite nas i na drugi način.Hvala.
Poštovani, angažovan sam ugovorom o privremenim i povremenim poslovima. Da li plaćam pregled usta i zuba, lečenje bolesti usta i zuba i plombiranje? Srdačan pozdrav
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиPrema našim propisima iz oblasti zdravstvenog osiguranja i zdravstvene zaštite, odrasle osobe plaćaju lečenje bolesti usta i zuba, bilo da su zaposlene ili angažovane po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima.
Da li se svaki ugovor mora prijaviti na PIO? Ako se prijavi gubim pravo na porodičnu penziju iako je ispod minimalne cifre osiguranja (22 4000 do oktobra).šta raditi?
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиSvako radno angažovanje povlači prijavu na osiguranje. Postoji mogućnost da lica koja su korisnici porodične penzije budu radno angažovana, s tim, da mesečna ugovorena naknada mora biti niža od zakonom propisane najniže osnovice za plaćanje doprinosa, važeće u momentu uplate doprinosa. Hvala Vam na poverenju. Ako Vam se ovaj blog čini korisnim, molim podelite link na Vašoj Fejsbuk stranici ili na drugim društvenim mrežama. Preporučite nas i na drugi način. Hvala.
Dala sam otkaz poslodavcu i nakon toga sledeceg dana sam potpisala ugovor o privremenim i povremenim poslovima sa drugim poslodavcem. Posto se nisam prijavila na biro pre potpisivanja ugovora o PPP, da li mogu sada da se prijavim?
ОдговориИзбришиPoštovana,
ИзбришиNe možete se prijaviti na evidenciju lica koja su nezaposlena budući da ova evidencija prestaje da se vodi čim neko lice uđe u osiguranje. Možete se, eventualno, prijaviti kao lice koje traži promenu zaposlenja.
Hvala na odgovoru!
ИзбришиPostovani,
ОдговориИзбришиHvala Vam na ovako dobrom blogu i nesebicnoj pomoci. Mnogi su u slicnom problemu i nezavidnoj situaciji, te je Vase izdvojeno vreme neprocenljivo. Imam jedno pitanje, iako po PP ugovoru nemamo pravo na odmor, slobodne dane i placeno bolovanje, da li se igde u zakonu za nas spmominje slobodan dan za krsnu slavu? Ja nigde ne proalazim taj podatak. Jos jednom, hvala Vam na pomoci.
Poštovana,
ИзбришиHvala Vama nalepim rečima. U pravu ste, zakonom nije garantovano da lice koje radi po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima ima pravo na plaćeno odsustvo na dan krsne slave. Sva prava za plaćeno odsustvo vezana su za radni odnos, tako i ovo. S toga, dobra volja poslodavca odlučuje da li ćete moći da odsustvujete na dan krsne slave i da li će Vam taj dan biti plaćen ili ne. Ako Vam se blog sviđa, podelite dalje. Hvala i svako dobro.
postovani
ОдговориИзбришиradim na ugovoru o privremeno povremenih poslova od 2012,i svaki put potpisujem raskid ugovora ,sta se desava ako odbijem da potpisem raskid ?
Poštovani,
ИзбришиNe dešava se ništa. Po pravilu, ugovor prestaje da proizvodi pravno dejstvo istekom roka na koji je zaključen, tako da je ugovor o raskidu samo deklaratornog karaktera. Takođe, u ugovoru, po pravilu, stoji klauzula da svaka strana može jednostrano raskinuti ugovor. Hvala Vam na poverenju. Čitajte nas i dalje. Možete nas pratiti i na istoimenoj Fejsbuk stranici.
Radim u privatnoj firmi po osnovu pp poslova. Mesecno radimo i preko 200sati u toku meseca.imamo ugovorenu cenu rada od 200 din po satu neto. da li je poslodavac u prekrsaju ako uradi prijavu na poreze i doprinose na svih 200 sati ako je fond sati i mesecu recimo 168sati? Hvala vam unapred.
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиSmatram da poslodavac nije u prekršaju. Naime, osmočasovno radno vreme je institut čije poštovanje se garantuje licima koja su u radnom odnosu. Kao i većina drugih instituta poput godišnjeg odmora, plaćenog odsustva i prekovremenog rada, ni ovaj se ne primenjuje kod ugoovra o privremenim i povremenim poslovima.To je i razlog što je ugovor o privremenim i povremenim poslovima tako popularan kod poslodavaca. Hvala Vam na poverenju. Ako Vam se blog sviđa, podelite link na društvenim mrežama. Hvala.
Ako zelim da napustim posao pre isteka roka koji pise na ugovoru o privremenim povremenim poslovima, da li snosim neke posledice? Da li mogu da me sprece u tome, poslodavac moze da prekine kad hoce, a sta je sa mojim pravom?
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиU svakom slučaju, treba pročitati ugovor. Načelno, svaka strana može raskinuti ugovor. Uslovi pod kojim se to može učiniti definisani su ugovorom. Za otkaz ugovora s Vaše strane, najvažnije je pogledati da li postoji otkazni rok, ako postoji, koliki je. To treba ispoštovati. Svako dobro Vam želim.
Zaboravih da napomenem da radim u javnom preduzecu
ОдговориИзбришиHvala na odgovoru, pregledao sam ugovor. Pise da rad prestaje po istekom roka na ugovoru, a pre tog roka moze prestati iz istih razloga zbog kojih moze prestati i radni odnos, kao i u slucaju prestanka potrebe za obavljanjem poverenih poslova.
ОдговориИзбришиAko sam dobro shvatio, poslodavac moze da da otkaz kad hoce a za mene kao radnika ne pise nista? Znaci nema nista obavezujuce! I da li poslodavac moze da izbegne da mi da potvrdu o prosecnim primanjima kako bih ostvario svoja prava na birou za zaposljavanje? Hvala puno, srdacan pozdrav
Dakle, ako nema otkaznog roka, onda nema. Dajte otkaz i to je to. Što se tiče potvrde o prosečnim primanjima, poslodavac ima obavezu da Vam je da. Ako odbije, tu je inspekcija rada. Pozdrav i svako dobro. Delite sadržaj, značilo bi mi.
ИзбришиBio sam u inspekciji rada, samo zelim da obavestim druge da inspekcija rada nije za "ugovorce" jer se smatra da mi koji smo na ugovoru pp nismo u radnom odnosu iako nam ide staz. Za sve prigovore se treba obratiti sudu.
ИзбришиPozdrav i hvala
Hmm...tačno je da to nije radni odnos. Ali, Ministarstvo za rad, itd..,kao resorno ministarstvo, vrši nadzor nad primenom Zakona o radu, a ugovor o privremenim i povremenim poslovima je regulisan Zakonom o radu. Ministarstvo inspekcijski nadzor vrši preko Inspektorata za rad, koji je organ u sastavu ministarstva. Tako, da... sumnjičava sam. Prvom prilikom pišem ovde o nadležnostima inspekcije rada. Pozdrav i Vama. I hvala, takođe.
ИзбришиHvala, bas me zanima koje su sve nadleznosti, pozdrav
ИзбришиPoštovani,
ОдговориИзбришиŽelim da vam dam sve pohvale za blog, zaista je koristan, trudićemo se da ga reklamiramo koliko je u našoj moći. Imam jedno pitanje na koji ne uspevam da pronađem odgovor. Radi se o sledećem, supruga i ja smo u procesu otvaranja firme koja bi angažovala radnike na privremeno povremenim poslovima, ugovor bi se zasnivao na 6 meseci godišnje, a poslovi bi se obavljali jednom nedeljno u trajanju od po 1,5 časova ili 45 minuta (u zavisnosti od potrebe) ili češće (pretpostavljam da se ovo može regulisati ugovorom), pošto su u pitanju radnici sa visokom stručnom spremom (naša je pretpostavka da su svi preko 26 godina i da će neće biti zaposleni u drugim preduzećima i ustanovama), kako se u tom slučaju obračunavaju porezi i doprinosi (cena rada bi bila oko 500 do 1000 dinara za 45 minuta rada fiksno, i isplaćivala bi se na kraju meseca na račun) s obzirom da su navedeni iznosi definitivno manji od minimalne zarade. Da li je ovo uopšte izvodljivo u ovoj formi ili je bolje zasnovati ugovor po nekom drugom osnovu. Ukoliko Vam nije problem imao bih još nekoliko pitanja u vezi sa tematikom ali mislim da nisu za javnu objavu, molio bih vas da me kontaktiratena imejl knjigor@gmail.com.
Mnogo Vam hvala
Igor
Poštovani Igore,
ИзбришиHvala na lepim rečima. Hvala i na preporukama. U prinicipu je izvodljivo, samo treba ugovorom sve pažljivo definisati. Što se tiče obračuna poreza i doprinosa, porez se plaća na isplaćenu naknadu (bruto iznos) a doprinosi takođe na isplaćenu naknadu, ukoliko nije manja od zakonom propisane najniže osnovice. Ukoliko je naknada manja od najniže osnovice, primenjuje se najniža osnovica. Pošto bi, u ovom slučaju, broj ostvarenih sati bio manji od punog mesećnog fonda sati, primenjuje se srazmeran iznos najniže osnovice. U poreskoj prijavi obavezno je popuniti polja broj sati, broj dana i fond sati. Na blogu postoji kontakt forma, pa me možete i na taj način kontaktirati. Takođe, na istoimenoj Fejsbuk stranici možete poslati privatnu poruku. Svako dobro sa projektom.
Poštovani,molim vas recite mi da li sud ima pravo da mi obustavi 2/3 zarade i ako sam na pp ugovoru koji sam potpisao pre mesec dana,hvala unapred!!
ОдговориИзбришиNažalost, da.
ИзбришиPostovanje, licu koje je obavljalo priv povremene poslove je istekao ugovor tj. 120ti dan medjutim nije odjavljeno sa socijalnog a rok od tri dana za odjavu je istekao. Kakva je dalja procedura? Hvala
ОдговориИзбришиPodnesite odjavu na šalteru u Fondu PIO ili u RFZZO. Rok je 8 dana.
ИзбришиRok za odjavu je istekao, nadlezna osoba to nije odradila. Sta se desava kada prodje rok?
ИзбришиPrema mojim saznanjima, većina filijala Fonda PIO i RFZZO ne pravi problem kod odjave, ako kašnjenje nije suviše veliko, npr. više meseci.U nekim slučajevima traže da se napiše neko obrazloženje. U slučaju da na ovaj način ne uspete da podnesete prijavu, postupa se po članu 137. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, tj. podnosi se zahtev za utvrđivanje prestanka svojstva osiguranika. Ako Vam se blog sviđa ili čini korisnim, šerujte link, molim Vas. Hvala.
ИзбришиZamolila bih Vas da mi date odgovor na sledeće pitanje:
ОдговориИзбришиRadniku je prestao radni odnos po ugovorom o radu na odredjeno vreme u nadležnom sudu pri Ministarstvu pravde. Nije iskoristio 15 dana godišnjeg odmora i trebalo je da mu isplate naknadu štete za neiskorišćen godišnji odmor.
Posle manje od mesec dana isti radnik se zaposlio u drugom mesno nadležnom sudu po ugovoru o povremenim i privremenim poslovima, koji ugovor, mišljenja sam, se ne smatra zasnivanjem radnog odnosa.
Prethodni poslodavac, ga je obavestio da mu ne sleduje naknada za neiskorišćeni godišnji odmor jer prelazak na rad u drugi državni organ ne smatra se promenom poslodavca, shodno članu 3. stav 1. Zakona o državnim službenicima. Smatram da to njegovo angažovanje u drugom sudu po navedenom ugovoru nije zasnivanje radog odnosa.
Molim vas da odgovor.
Poštovani/a,
ИзбришиSlažem se sa Vama. Ugovor o privremenim i povremenim poslovima nije radni odnos. Jedno od prava koje se ne može ostvariti po osnovu rada po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima jeste i pravo na godišnji odmor. Zaposleni kome je istekom ugovora o radu prestao radni odnos ima pravo na naknadu štete zbog neiskorišćenog godišnjeg odmora, nezavisno od toga da li je ili ne zasnovao novi radno odnos, kod drugog ili istog poslodavca. Pravo na godišnji odmor je akcesorno pravo iz radnog odnosa, što znači da je, kao takvo, vezano za konkretni radni odnos. U prilog ovakvom tumačenju ide i činjenica da se kod svakog novog zasnivanja radnog odnosa, uslovi za sticanje prava cene u odnosu na vreme provedeno u tom, konkretnom, radnom odnosu. Dakle, ne sabira se vreme koje je u toku godine provedeno na radu po različitim osnovama. S toga, smatram, da je pravo na naknadu štete zbog neiskorišćenog godišnjeg odmora, u konkretnom slučaju, nesporno. Ako Vam se blog sviđa, podelite link, preporučite nas i na drugi način. Možete nas pratiti i na istoimenoj Fejsbuk stranici. Hvala.
Lice ima godinu dana osiguranja sa tri nedelje prekida. Da li kao takvo ima pravo na novcanu nadoknadu sa biroa?
ОдговориИзбришиАдминистратор блога је уклонио коментар.
ОдговориИзбришиLicu je prekinut radni odnos pre mesec dana ali je danas zasnovalo novi ugovor o pp poslovima. Da li moze sada da trazi novcanu nadoknadu za tih mesec dana koliko nije radilo?
ОдговориИзбришиMolim Vas da mi odgovorite. Hvala.
ИзбришиPoštovana,
ИзбришиZa vreme trajanja osiguranja, ne može se primati novčana naknada za slučaj nezaposlenosti. Međutim, ako lice koje ima pravo na novčanu naknadu za vreme nezaposlenosti, u slučaju prestanka osiguranja, ima pravo da podnese zahtev za korišćenje iste. Dakle, sada, dok radi po ugovoru ne može podneti zahtev da koristi za tih mesec dana kad nije radio. Međutim, ako prestane da obavlja privremeno povremene poslove, recimo, nakon tri meseca, ima pravo na novčanu naknadu po osnovu tog ranijeg staža osiguranja, onoliko dugo koliko zakon propisuje za taj staž. Hvala Vam na čitanju i poverenju. Pratite nas i dalje.
Za novcanu nadoknadu mora imati 12 meseci kontinuirano, da li je u to ukljucen i prekid kraci od mesec dana?
ОдговориИзбришиPoštovana,
ИзбришиZa ostvarivanje prava na novčanu naknadu potrebno je 12 meseci osiguranja u kontinuitetu, ili ukupno 12 meseci u poslednjih 18 meseci. Dakle, ako tih deset dana fali da bi osoba imala ukupno navršenih 12 meseci, nema pravo na nadoknadu. Ako ima ukupno 12 meseci osiguranja ali ne u kontinuitetu, ima npr. prekid od 10 dana, ima pravo na naknadu. Drugim rečima, bitno je da ima punih 12 meseci, u poslednjih 18 meseci. Ako Vam se blog sviđa, podelite sadržaj. Hvala.
Poštovani, da li se plaća PDV na usluge pripreme hrane narodne kuhinje, personalnog asistenta (za potrebe podrške radi aktvnog učešća korisnika u društvu) i dnevnog boravka za decu ometenu u razvoju? Srdačan Pozdrav
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиMolim Vas da iznesete više činjenica kako bi smo stekli pravu sliku. Npr. Ko priprema obroke i za koga, ko angažuje personalnog asistenta, itd. Srdačan pozdrav
Poštovani,da li će usvajanje novog zakona o radu omogućiti da trudnice koje reda po osnovu ugovora o privrednim i povremenim poslovima budu zaštićene?
ОдговориИзбришиPoštovani,
ИзбришиPrema mojim saznanjima, postoji nacrt Zakona o izmenama i dopunama Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom. Tim izmenama predviđa se i priznavanje prava na naknadu za vreme porodiljskog odsustva i licima koje rade po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima. Međutim,prema onom što sam videla ova lica će i dalje imati manji obim prava u odnosu na lica koja su u radnom odnosu, npr neće imati pravo na produženo porodiljsko odsustvo za treće dete. Hvala Vam na poverenju. Ako Vam se blog sviđa, podelite sadržaj.
Postovani,interesuje me da li je najniza cena rada od 121 dinar neto ili bruto.
ОдговориИзбришиPosto sam ja radnik 8 godina na pp poslovima u ugivoru stoji 151 dinar buto po satu a neto je 104 dinara oa vas molim da mi odgovorite da li mi na pp poslovima nemamo prava na zagarantovanu cenu rada.unapred zahvalna
Poštovani,
ИзбришиNajniža cena rada se ugovara u neto iznosu i primenjuje se samo prilikom isplate zarade a ne i prilikom naknade po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima. Hvala na poverenju. Čitajte nas i dalje. AKo Vam se blog sviđa, molim Vas, šerujte link. Hvala.
Postovani, Interesuje me, na kojim sve poslovima lica koja primaju materijalnu pomoc mogu da se angazuju. Najcesce su to poslovi u komunanim preduzecima ili sanitarni poslovi u zdravtsvenim institucijama. Da li postoji jos nesto sem fizickih poslova, koliko sati i dana mogu da se angazuju ti ljudi i kako se to nadoknadjuje?
ОдговориИзбриши